Hyundai direksiyon simidi ile ilgili yeni patent aldı. Hyundai bu karar ile birlikte daha sadece konsol tasarımlarına gidecek gibi görünüyor.

Otomotiv sektöründe son yıllarda en düşük segmentlerdeki otomobiller bile geniş ekranlar sunmaya başladı. Bu konuda farklı tasarımları ve farklı anlayışları gördük. Örneğin yeni Mercedes-Benz EQS’de, yeni Jeep Grand Cherokee’de ve birçok diğer farklı modelde ön konsolun yolcu tarafında bile çok büyük boyutlu ekranlara yer verildi.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai ise direksiyon simidini yeniden icat etmek istiyor. Çünkü Hyundai, direksiyon simidinin göbeğine yani orta bölümüne bir ekran yerleştirmek istiyor. En azından firmanın aldığı patent bu şekilde!

Oldukça özgün bir proje olarak karşımıza çıkan bu patentin geçmişi aslında 2019’a dayanıyor da diyebiliriz. Bunun nedeni o yıllarda Hyundai, ufak ekranları direksiyon simidi üzerine yerleştirerek, direksiyon üzerindeki tuşları tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemişti. O projenin ismi ise Virtual Cockpit Study şeklindeydi. Bu yeni patent de daha önce denedikleri projeyi bir adım daha ileri taşıyacak gibi görünüyor.

Hyundai Direksiyon Simidi projesi

Tabii bu patent ile ilgili henüz yukarıda görülen patent görseli dışında hiçbir bilgi ve ekstra resim bulunmuyor. Fakat tahminimizi soracak olursanız, direksiyonun ortasına yerleştirilen o ekran, dijital gösterge paneli görevinde bir ekran olabilir.

Buna ek olarak, Oraya ekran gelirse airbag ne tarafa geçecek? diye merak ediyor olabilirsiniz. Hyundai’nin bu konudaki çözümünü çok net olarak göremiyoruz fakat, muhtemelen ekran zarar görmeyecek şekilde patlayan bir direksiyon airbag’i düşünülüp tasarlanmıştır.

Etiketler :