Hyundai E-GMP platformu, Hyundai ve Kia’nın elektrikli geleceğinin temelini oluşturacak. 2025 yılına kadar 23 yeni elektrikli araç üretilecek.

Hyundai E-GMP Platformu

  • Hyundai, 2021’den itibaren Hyundai ve Kia’nın küresel geleceğinin temelini oluşturacak olan E-GMP adlı bir elektrikli araç platformunu duyurdu.
  • Hyundai bugün yaptığı açıklamada, yeni platformdaki araçların 600 beygir gücü üretebileceğini ve yüksek performanslı bir modelin yaklaşan elektrikli araçlardan biri olacağını söyledi.
  • Hyundai, pil paketinin boyutuyla ilgili ayrıntıları paylaşmadı, ancak 310 mil menzili hedeflediğini söyledi.

Elektrikli araçlar, otomobil şirketlerinin yol haritalarının önemli parçaları haline geldi. Şimdiye kadar otomobil üreticileri, elektrikli araç parçalarının benzinle çalışacak şekilde yapılmış araçlara itilmesinin her zaman bir elektrikli araç ve bir üretim hattının ihtiyaç duyduğu verimlilik türü ile sonuçlanmadığını fark ettiler. Hyundai bunu göz önünde bulundurarak, yalnızca modüler bir elektrikli araç platformunu duyuran ve ayrıca 2025 yılına kadar 23 pilli elektrikli araç üreteceğini söyleyen en yeni otomobil üreticisi oldu.

Hyundai E-GMP

Hyundai E-GMP – Yeni Electric-Global Modular Platform (E-GMP), 2021’den itibaren yeni Hyundai ve Kia elektrikli araçların temelini oluşturacak. İlk araç, şimdiye kadar sadece konsept formunda gördüğümüz Hyundai Ioniq 5 olacak. Daha sonra Koreli otomobil üreticisinden beklediğimiz diğer Ioniq elektrikli araçları içermesi muhtemel olan Hyundai ve Kia’nın diğer araçlarında kullanılacak. Ayrıca gelecekteki Genesis modeli için de kullanılacak.

Hyundai E-GMP platformunun ana bileşenleri, kabinin altında bir pil paketi, Hyundai tarafından tasarlanan ve geliştirilen hepsi bir arada motor, şanzıman ve invertör olacak. Hyundai, parçaları bir araya getirerek, motorun maksimum hızını, küçük boyutuna rağmen mevcut motorlara kıyasla yüzde 70’e kadar artırdığını söyledi. Şirket, sistemden 600 beygir gücüne kadar çıkabildiğini ve firmanın gelecek yıl yüksek performanslı bir araç sergileyeceğini söylüyor.

Hem Tesla hem de Lucid, verimlilik uğruna kendi motorlarını tasarlıyor. Hyundai, bir tedarikçiden hazır bir şey kullanmak yerine aynı şeyi yapmak, E-GMP merkezli otomobil üreticilerinde bulunan verimlilik türlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir.

Hyundai E-GMP platformunda planlanan yüksek performanslı aracın 3,5 saniyeden daha kısa sürede sıfırdan 100km / saat hıza çıkabileceğini ve arkadan itişli, dört tekerlekten çekişli versiyonlar ile 161 mil / saat maksimum hıza sahip olacağını söylüyor. Dört tekerlekten çekişli versiyon, bir yerine iki elektrik motoruyla çalıştırılacak. Enerjiden tasarruf etmek için ön motor, ihtiyaç duyulmadığında tekerleklerden ayrılacaktır.

Hyundai E-GMP, yeni platforma dayanan WLTP ölçeğinde yaklaşık 310 mil menzile sahip olacağını ve 350 kW’a kadar şarj hızlarını destekleyen 800 voltluk bir mimari sayesinde 18 dakikada yüzde 80’e kadar şarj etme kapasitesine sahip olacağını belirtti.

Hyundai E-GMP Platformu elektrik motoru

Beş dakikalık bir şarj yaklaşık 60 mil götürebiliyor. Hyundai, araçların hiçbirinde mevcut olacak pil boyutları veya hatta yaklaşan platform için bir dizi pil paketi boyutu hakkında bilgi vermedi. Akülerin kabinin altına oturacağını, araçların yolcular ve bagaj için daha fazla saklama alanı sağlayacak uzun bir dingil mesafesine sahip olacağını belirtiyor.

Hyundai Motor Grubu başkanı ve Ar-Ge başkanı Albert Biermann, arkadan çekişli E-GMP’nin Hyundai’nin “teknolojik liderliğini müşterilerin mükemmel sürüş dinamikleri ve olağanüstü verimlilik talep ettiği segmentlere” genişleteceğini söyledi.

Son olarak, E-GMP çift yönlü şarjı destekler. Bu özelliği destekleyen bir şarj istasyonuyla, E-GMP platformunu kullanan bir aracın enerjisini bataryasından tekrar şebekeye veya böyle bir özelliği destekleyen bir eve boşaltabileceği anlamına gelir. Araçtan yüklemeye (V2L) işlevi, Hyundai’ye göre 24 saat boyunca orta boy bir klimayı ve 55 inç TV’yi çalıştırabilen 3,5 kW güç sağlar. Bir müşteri, ısı dalgasının neden olduğu elektrik kesintisi sırasında başka araçtan elektrik almak için bunu kullanabilir. Ancak daha da önemlisi, başka bir elektrikli aracı şarj etmek için kullanılabilir.

Etiketler :

,