İcradan araç alma rehberi, icradan araç nasıl alınır, icralık araba alınır mı ve hacizli araba satın alma konusunda tüm bilmeniz gerekenler.

İcradan Araç Nasıl Alınır? İcralik Araba Nedir?

İcradan araç nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce birkaç ufak noktay değinelim. İcradan araç almak isteyenler nasıl alacağını bilemeyebilirler veya icradan araç almanın mantıklı olup olmadığını düşünebilirler.

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde, icralık araçlar sayesinde değerinden daha düşük fiyatlara araç satın alabilir ve bu aracı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle icralık araçlar, borcunu ödeyemeyen ve bu sebepten dolayı aracı haciz edilen kişiler sayesinde vardır. Bu yüzden icralık araç durumu mal sahibi için ne kadar çok üzücü olsa da, ucuza araç satın almak isteyenler için oldukça mantıklı ve avantajlı bir durumdur. Bundan dolayı birçok kişi bu fırsatı kaçırmayarak icralık araçlar için ihaleye girmekte ve araç için teklif sunmaktadır. İhale sonucuna göre de en iyi fiyatı veren kişi icralık araca sahip olmaktadır. Peki, icralık araç satın almak ne kadar mantıklıdır?

İcralık araçlar ihale yoluyla satın alınmaktadır. Bu yüzden her ne kadar uygun fiyatlara araç satın almak isteseniz de kimi zaman araçların fiyatı beklentinizin üzerine çıkabilmektedir. Bu durumda aracı alamama veya daha yüksek fiyata satın alma durumuyla karşılaşabilirsiniz. Peki, ihaleye başvurarak icralık araç nasıl satın alınmaktadır veya ihaleye başvurabilmek için hangi prosedürlere uyulmalıdır?

İcralık Araç Satın Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

İcralık araç satışları, ihaleler aracılığıyla olduğu için sizlerin de bu ihalelere katılarak araç satın alabilmeniz için birkaç prosedürü uygulamanız gerekmektedir.

İlk olarak icralik araç ihalelerini esatis.uyap.gov.tr adresi üzerinden takip edip, kendinize uygun bir ihaleyi bulmalısınız. Sonrasında ihaleye katılabilmek için ihale teminatı vermelisiniz. Vereceğiniz bu teminat bedeli ise ihale bedeline göre değişebilir. Bu yüzden net bir miktar söylemek mümkün değildir. İhale teminatını yatırdıktan sonra da ihale başvuru formunu doldurmalısınız. Bunları yaptıktan sonra 18 yaşını geçmişseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız sizden başka herhangi bir şey istenmeden ihaleye katılım şansınızı elde edebilirsiniz.

Peki, ihaleye başvurduktan sonra neler yapmanız gerekmektedir?

İhaleye başvurduktan sonra ilanda belirtilen tarih ve saatte ihalenin yapılacağı yerde bulunarak açık artırmaya katılabilirsiniz. İhale yapılan yere gitmek istemezseniz de e-uyap sistemi üzerinden açık artırma için tekliflerde bulunabilirsiniz. Açık artırmaya e-uyap sistemi üzerinden katılma kararı aldıysanız, ihaleden önce sisteme üye olarak satın alacağınız araç için ihale teminat bedelini online olarak yatırmalısınız. Açık artırmaya sistem üzerinden değil de bizzat katılmak isterseniz de ihale teminatını elden teslim tutanağı karşılığında ödemeniz gerekmektedir. Sadece bu iki yöntem ile birlikte açık artırmaya katılabilirsiniz. Açık artırma sonrasında ise en yüksek fiyatı veren ihaleyi kazanmış olur.

Eğer ihaleyi kazanamazsanız, yatırmış olduğunuz ihale teminatı size geri teslim edilirken, ihale kazanan kişiye ise geri ödeme yapılmamaktadır. İhaleyi kazanan kişide ihale teminatı aracın fiyatı üzerinden düşürülmektedir.

İcralık Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İcralık araçlara haciz yoluyla el konulduğu için satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

Öncelikle ihale yoluyla araç satın almak istediğinizde, ihalede belirtilenleri iyice okuyun ve aracı otoparkta kontrol ederek ihale belgesinde yazanları doğrulayın. Bu sayede araçta herhangi bir hasar olup olmadığını güzelce kontrol edebilir ve buna göre teklif sunabilirsiniz.

Bunun dışında satın alacağınız icralık aracın devlete borcu olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. Aracı satın aldıktan sonra bu masraf sizin üzerinize kalacağını için her borcunu iyice öğrenmenizi tavsiye ederiz.

İcralık araçların bir de otopark ücreti olmaktadır. Araç satılana kadar otoparkta beklediği park ücretini aracı satın alan kişi ödemektedir. Bu yüzden açık artırmadan önce aracın ne kadar süre otoparkta kaldığını ve ücretinin ne olduğunu hesaplamanız gerekecektir. Otopark ücretine ek olarak kimi zaman araçlar haciz yoluyla alındığı için aracın anahtarının olmaması durumuyla karşılaşılmaktadır. Aracı satın aldıktan sonra anahtarı siz yaptıracağınız için bu masrafı da düşünerek açık artırmada teklif sunmanız tavsiye edilmektedir.