İkinci el hibrit otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler, hybrid araç alırken nelere dikkat etmeliyim? İkinci elde hibrit alınır mı? İkinci el hibrit rehberi.

İkinci El Hibrit Araba Almak

Hibrit otomobiller son on yılda giderek daha yaygın hale geldiğinden, artık piyasada bulunabilecek çok sayıda kullanılmış örnek var. Şehirlerde daha katı çevre politikalarının uygulamaya konması ve yakıt maliyetlerinin yukarı doğru tırmanmasıyla, kesinlikle dikkate alınmaya değer.

Elektrikli bir arabaya tam geçiş yapmak istemiyorsanız, ikinci el hibrit otomobil, her iki dünyanın en iyilerinin harika bir kombinasyonu olarak karşınıza çıkıyor. Kullanılmış hibrit araç satın alırken en iyi haber, sürecin geleneksel bir benzinli veya dizel araba satın almaktan daha zor olmamasıdır. Çoğu durumda, bayiler eskisinden çok daha fazla hibrit stokluyor ve bağımsız garajlar bile bunlar üzerinde çalışmaya daha çok alışkın, bu nedenle satın alma deneyimi oldukça tanıdık.

Elbette alınacak bazı ekstra kararlar var. Aşağıda ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz birkaç hibrit türü var, bu nedenle temel karar, yalnızca yakıt koymanız gereken hibrit mi yoksa bir fiş aracılığıyla şarj etme seçeneğiniz olan bir hibrit mi istediğiniz olacaktır.

Kullanılmış hibrit otomobiller, nelere dikkat etmeniz gerektiği ve iyi bir otomobilin nasıl satın alınacağı hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kullanılmış Hibrit Araba Almalı mıyım?

Satın almadan önce, hibrit otomobilin size normal bir benzinli veya dizel araca göre gerçekten fayda sağlayıp sağlayamayacağı sorusu üzerinde biraz düşünmeniz gerekiyor. Hybrid teknolojisi, mükemmel yakıt ekonomisi ve düşük emisyon iddiasında bulunsa da, herkes bu faydaları aynı ölçüde görmeyecektir.

Günlük otomobil kullanma rutininiz ağırlıklı olarak yüksek hızlı, uzun mesafeli ya da çok az düşük hızlı şehir içi sürüşten oluşuyorsa, hibrit bir otomobilin modern bir dizelden daha az yakıt kullanmadığını göreceksiniz. Benzer şekilde, kırsal bir bölgede arabayı yalnızca hafif veya trafiksiz kısa yerel yolculuklar için kullanacağınız herhangi bir yerde yaşıyorsanız, hibrit aracın işletme maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlaması da aynı şekilde olası değildir. Bunun nedeni, yaptığınız her yolculuğun yalnızca bir kısmının hibritlerin tamamen elektrikli moduna geçtiği düşük hızlarda gerçekleştirilecek olmasıdır.

Ancak, yerleşim bölgesinde yaşıyor veya çalışıyorsanız ve günlük araba yolculuğunuz sıklıkla dur-kalk trafiğinde beklemeyi içeriyorsa, hibrit çok mantıklı bir seçim olabilir, çünkü bu tür hızlarda seyahat etmek için daha fazla zaman harcarsınız. Elektrik motorunun tüm işi yaptığı yer burasıdır.

Bununla birlikte, geleneksel yakıtla çalışan birçok otomobilin artık araç hareket halinde değilken yakıtın kullanılmasını önlemek için araç boştayken motoru otomatik olarak kesen motor stop-start teknolojisi ile donatıldığını unutmayın. Bu, bir hibrit kadar hareketsizken sessiz kalmalarının yanı sıra, bazen bir hibritin ulaşabileceğinden çok da uzak olmayan ekonomi seviyelerine ulaşabileceği anlamına gelir.

İkinci El hibrit Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hibrit ve plug-in hibrit otomobillerin düşük işletme maliyetleri ve Congestion Charge muafiyeti, onları taksi sürücüleri arasında popüler bir seçim haline getiriyor. Birçok yönden, bu harika bir haber ve bu tür arabaların güvenilir kalırken ulaşabilecekleri yüksek kilometre performanslarının kanıtıdır.

Ancak, her satıcı titiz değildir ve hizmeti taksi olarak gören bir melezin bu gerçeği belirtmemiş olması mümkündür. Bu günlerde kilometreleri değiştirmek giderek daha zor hale geliyor ve kilometre sayacında büyük bir rakam, otomobilin gelir elde etmek için kullanıldığına dair bir işaret olabilir. Bir aracın taksi olarak kullanılmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, manyetik kapı ve tavan işaretlerindeki belirgin çizikleri ve ön panelde taksi olduğunu ima edebilecek delikler, yapıştırıcı kalıntısı veya çizikler gibi kanıtlar olup olmadığını kontrol edin.

Yine de dürüstçe tarif edilirse ve sigara yanıkları, dökülen içkiler, cumartesi gecesi fazlalığıyla dolu bir hayata ihanet etmeyecek bir durumda sunulursa, eski bir taksi her zaman çok kötü bir seçim olmayacaktır. En önemli şey, hibrit sisteme yönelik herhangi bir özel bakım da dahil olmak üzere servis geçmişinin takip edilmiş olmasıdır. Servis geçmişine dair kanıt yok ise, işi gerçekleştirdiği iddia edilen garajın tespit edilip edilemediği genellikle izlenebilse de, araçtan uzaklaşmanızı tavsiye ederiz.

Herhangi bir hibrit otomobilde, hibrit sistemlerin düzgün çalıştığını bilmek hayati önem taşır. Bazı arabalarda bunu kontrol etmek çok kolaydır. Hibrit arabalar genellikle motorlarının, pillerinin ve elektrik motorlarının nasıl kullanıldığını gösteren görsel bir ekrana sahiptir. Örneğin Toyota Prius, gösterge panelinin ortasında aracın sadece aküyle mi, benzinli aküyle mi yoksa yalnızca motorla mı hareket ettiğini açıkça gösteren bir ekrana sahiptir. Bataryadan elektrik motorlarına giden elektriğin akışını gösteren şık bir animasyon mevcut. Ayrıca, elektriğin tekerleklerden aküye ne zaman geri aktığını da gösteriyor. Bu, akünün motor tarafından doldurulduğunu ve frenleme sırasında üretilen enerjinin rejeneratif frenleme adı verilen akıllı bir teknolojiyle kullanıldığını doğruluyor.

Bir hibrit otomobil birkaç gün boyunca statik durumdaysa, pilin gücünün düşük olması olağandışı bir durum değildir. Gaza basar basmaz benzinli veya dizel motorun çalışmasını sağlar. Konvansiyonel motorda sürerken, gösterge paneli ekranı akünün elektrik menzilinde veya akü seviyesinde artış gösterir.

Hibrit sistemde büyük bir arıza varsa, genellikle gösterge panelinde uyarı ışığı veya mesaj ve muhtemelen servisi ziyaret etmeniz için talimat çıkar. Hibrit otomobillerin elektrik sistemleri bazı aşırı yüksek voltajlar içerebilir, bu nedenle üzerinde yalnızca kalifiye servis teknisyenleri tarafından çalışılmalıdır.

İlgilendiğiniz araba bir uyarı ışığı veya mesajı gösteriyorsa, nihai satın alma kararını vermeden hemen önce arızanın ortaya çıkmasında ısrar edin. Arıza giderildikten sonra, onarımın tamamlandığından ve otomobilin beklediğiniz gibi performans gösterdiğinden emin olmak için araç ile test sürüşüne çıkın.

‘Hibrit’ kelimesi de biraz yanıltıcı olabilir. 2007’den 2015’e kadar üretilen Smart ForTwo şehir otomobili, Micro Hybrid Drive (MHD) versiyonunda satıldı. Bu araba aslında bilinen hibrit değil. Arabayı çalıştırmak için marş motoru ve alternatör yerine yalnızca tek bir jeneratör ünitesi kullanır ve ardından motoru çalışır durumda tutmak için güç sağlar. Smart bugüne kadar gerçek bir hibrit piyasaya sürmedi, bunun yerine tüm ürün yelpazesini tamamen elektrik gücüne geçirdi.

Hibrit araca özgü sistemler dışında, ikinci el hibrit araç satın almak, herhangi bir ikinci el araç satın almakla aynıdır.

İkinci El Hibrit Otomobilde Pil Ömrü Konusunda Endişelenmeli miyim?

Tüm tüketim mallarında olduğu gibi pillerin de zamanla performans kaybetmesi doğaldır. Bir hibrit otomobil ne kadar eskiyse, pilinin bir dereceye kadar bozulma olasılığı o kadar yüksek olur.

İyi haber şu ki, hibritlerdeki piller, bir arabanın maruz kalabileceği tüm koşullar ve sürüş stilleri göz önüne alındığında, mümkün olduğunca uzun süre dayanacak şekilde tasarlandı. Üreticilerin hibritler için ayrı pil garantileri, her birinin kullanım ömrü hakkında iyi bir gösterge sağlar.

Ancak hiçbir üretici, hibrit otomobillerindeki pillerin tam performanslarını sonsuza kadar koruyacağını iddia edemez. Kia, pil garantisinin pili kapasitesinin en az yüzde 70’inde tutmak için gereken onarımları kapsadığını, ancak daha fazlasını vaat etmediğini belirterek bu konuda net tavrını gösterdi.

Etiketler :