İngiltere’de yeni evlere şarj cihazı kurma zorunluluğu getirildi. Yetkililer, bu kanun sayesinde 145.000 adet şarj cihazı kurulacağını öngördüğünü açıkladı.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda COP26 konferansında içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklama kararı alındı. Bu karar ile birlikte 2040 yılından sonra benzinli ve dizel otomobillerin satışları durdurulacak.

Bazı ülkeler bu kararı zaten daha önce vermişti. Örnek olarak Norveç, 2025 yılında bu araçların satışını yasaklayacağını duyurmuştu. Birleşik Krallık için ise durum çok daha farklı. Birleşik Krallık, 2030 yılından sonra tüm içten yanmalı motorlu araçları, bundan beş yıl sonra da hibrit otomobilleri durdurmayı planlıyor.

Bu da 2035 yılından sonra sadece tam elektrikli otomobilleri satın alabileceğinize işaret ediyor. Bu sebepten dolayı 13 yıllık bir süre içerisinde ülkenin yeterli elektrikli şarj noktası oluşturması gerekiyor. Bu bağlamda, yeni çıkarılan yasa ile yeni yapılan konutlarda şarj istasyonu olma zorunluluğu getirildi. Kanun yeni süpermarketler ve ofis park alanları için de geçerli olacak ve aynı zamanda büyük tadilattan geçen projeler için de geçerli olacak.

Şu anda, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 25.000 kamuya açık şarj noktası bulunuyor. Bu da yaklaşmakta olan elektrikli araç kullanımı ile başa çıkmak için ihtiyaç duyulandan çok daha az. Birleşik Krallık hükümeti, bu yeni getirilen yasa sayesinde her yıl 145.000’den fazla yeni şarj noktası oluşturmayı hedefliyor.

İngiltere’de satılan tam elektrikli otomobil sayısı geçen yıl ilk kez 100.000 adet sınırını geçmişti. Verilere göre önümüzdeki yıl 260.000 adet elektrikli otomobil satılması bekleniyor.