Türkiye Grand Prix‘sine ev sahipliği yapacak Intercity İstanbul Park, büyük yarışa hazır gibi görünüyor.

Intercity İstanbul Park, 8-10 Ekim tarihleri arasında Formula 1’e ev sahipliği yapacak ve yarışın hazırlıklarında sona gelinmiş durumda.

Bu yılki yarışa, biletler için çok talep olduğu durumda aşağı yukarı 100 bin bireyin alınması planlanıyor ve Intercity İstanbul Park idaresi, yarış için muhtemel olan tüm hazırlıkları yaptı.

İlk olarak 2005 senesinde Formula 1’e ev sahipliği yapan pist, bu yılki yarıştan önce bakıma alındı tribünlerdeki aşağı yukarı her bölüm daha modern duruma getirildi. Tribüne giden basamaklar, yürüyüş yolları ve tribünün altındaki zemin tamamıyla yenilenirken, tribünlerdeki koltuklarda dahi farklılıklar yapıldı.

Tüm bunlara ilave olarak tüm tribünlerin ve açılmış alanın karşısına, pist üstündeki taraftarların yarışı canlı olarak en iyi şekilde takip edebilmeleri için son teknoloji TV ekranları hazır hale getirildi.

Pistin basın merkezinde de farklılıklar yapıldı ve her yer son teknoloji ürünlerle donatılırken, TV ve kamera sistemleri tamamıyla yenilendi.

Pistin kerbleri, FIA’nın istekleri ile birlikte yenilendi ve birtakım kısımlara çift kerb eklendi. Ayrıca bariyerler de FIA’nın istekleri ile birlikte değişime uğradı.

Büyük olasılıkla her bireyin merak ettiği pist asfaltında da düzenlemeler yapıldı. Pistin asfaltı geçen sene yenilenmişti ve oldukça kaygandı. Ancak aşağı yukarı 15 gün evvel, piste 25 metrelik hususi bir vasıta getirildi ve bu hususi çalışmaların sayesinde pistin asfaltı tamamıyla temizlendi.

Bu sayede pistin yol tutuş oranı büyük ölçüde artırıldı.

Bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, 8-10 Ekim 2021 tarihlerinde Intercity İstanbul Park’ta düzenlenecek Formula 1 Türkiye Grand Prix’si öncesi pistte araştırmalar yaparak basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Intercity İstanbul Park’ın normalde 200 bin kişilik bir kapasitesi olduğunu fakat bu kapasitenin salgın şartları sebebiyle 100 bine çekildiğini dile getiren Ak, “Covid’den dolayı her şeyimiz çok daha farklı ama 200 binlik kapasitemizi 100 bine çektik.”

Bıraksak daha çok olacaktı. Öyle bir iştah, ilgi ve alaka var. Son senelerde Türkiye’de büyük bir gelişme kaydedildi, her yaştan izleyici var. İlgi ve alaka çok yüksek. Hükümetimizin aldığı tedbirlere dikkat ederek 100 bin kişi ağırlayacağız.

“Formula 1 uluslararası bir organizasyon olduğu için, masraflar Euro ve Dolar ile ödeniyor. Bizim tüm gelirimiz Türk Lirası bilet gelirlerinden olduğu için, dünyadaki en ucuz bilet olarak satışa çıkardık.” dedi.

Etiketler :