Otomobillerde klima kullanımı yakıt tüketimini ne kadar etkiliyor, arabalarda klima yakıt tüketimini artırır mı, araçlarda klima ve yakıt tüketimi ilişkisi.

Klima Kullanımı Yakıt Tüketimini Artırır mı?

Araçlarda klima kullanımı yakıtı ne kadar etkiler? Mevsimsel değişikliklerin yaşamımıza etkilerine bağlı olarak, hayatımızın birçok alanında klima sistemlerini kullanıyoruz. Klimalar, en çok da yaz aylarında ev ve araçlarda tercih ettiğimiz olmazsa olmaz sistemlerdir. Sıcaklıkların 40 santigrat derecenin üstünde seyrettiği yaz aylarında, bulunduğumuz alanın ferahlatılması için klima sistemlerine muhtacız. Araçlarda bulunan klima sistemlerinin yakıt tüketimiyle ilişkisi vardır. Doğal olarak klima kullanımı yakıt tüketimini artırır. Peki ne kadar artırır ve ne yaparsak bu durumdan daha karlı çıkarız?

Klima ve Yakıt Tüketimi İlişkisi

Birçoğumuz klimaların benzin ve yakıt türevlerini fazla kullanacağını düşünür. Bu durum araç kalitesine, motoruna ve yakıt sistemine göre değişebilir. Bazı araçlarda bulunan klima sistemleri yakıt tüketmez diye yanlış bir algı oluşturuldu. Araç, klima kullanım süresine bağlı olarak belirli bir miktar yakıt tüketmektedir. Bilinçli kullanımda ise klimaların çok fazla yakıt tüketmediği biliniyor.

Kontrollü Klima Kullanımı

Sürücüler genelde araç içerisinde cam açmak ya da klima kullanmak arasında kararsız kalmaktadır. Klimaların çok fazla yakıt harcadığı düşünülür. Kontrollü klima kullanımı sağlandığında araç içerisinde serinlemek çok fazla yakıt tüketmez. Yakıt kullanımı ile klima arasındaki yakıt tüketimi oranı, sürücünün yapmış olduğu hıza, motor gücüne ve araç tipine göre değişkenlik gösterebilir.

Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Toplu taşıma ve özel araçlarla yapılan hız, 70 kilometrenin üzerinde olduğunda klima kullanmayı tercih etmeliyiz. Çünkü bu yolla cam açmaya oranla daha az yakıt tüketimi gerçekleştiririz. Klimanın tükettiği yakıt miktarı 70 kilometre hızın üzerinde yaklaşık %10 civarında yükselir. Bu hızda cam açmayı tercih etmek %20 oranda yakıt tüketir. Camı açmak yerine klimanın düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çünkü 70 kilometre hızın üzerinde araç içerisinde cam açmayı tercih etmek, aracın aerodinamiğine zarar verme ihtimalini yükseltir.

Araçlarda kullanılan bütün klima sistemleri motordan kayış sistemi ile çalışmaktadır. Dizel, LPG, benzin ile çalışan klimalar birbiriyle uyumlu şekilde çalışmalıdır. Bu araçlarda tercih edilen yakıt türü fark etmemektedir. Motor sisteminin çalışması ile klimalar çalışır. Benzinli ve diğer yakıt türlerini kullanan araçlarda belirli bir miktar yakıt tüketimi gerçekleştirmektedir.