Kurşunlu benzin nedir, kurşunlu benzin kullanımı, tetraetil kurşunu neden bu kadar sağlıksız, kurşunlu benzin kullanan ülke, kurşunlu benzinin zararları.

Kurşunlu Benzin Kullanımı Resmen Bitti

Doğamızı kirletmenin yanında, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi sonuçlara neden olan bu yakıt, Temmuz ayında Cezayir’in de kullanıma son vermesi ile dünya üzerinde artık resmi olarak kurşunlu benzin kullanan ülke kalmadı. Dünya genelinde bir çok ülke 1980’li yıllar da bu yakıtın kullanımını zaten yasaklamıştı. Birleşmiş Milletler sekreteri Antonio Guterres, kullanımın bitirilmesini dünya çapında bir başarı olarak vurguladı.

Günümüz de dizel yakıtların bile dünyayı bu kadar kirlettiğini varsayarsak kurşunlu benzin kullanımının sona ermesi çevre ve insan sağlığı için yararlı adımlardan biri oldu. Dizel motorlarda çevre kirliliğini önlemek amacıyla kullanılan dizel partikül filtresini yazımızda inceleyebilirsiniz.

Kurşunlu Benzin Nedir?

Kurşunlu benzin, motorların çalıştığı sırada meydana gelen vuruntuyu önlemek amacıyla benzinin içerisine tetraetil kurşun katılmasıyla elden edilen karışımdır.

İlk olarak saf benzine kurşun, Exxonmobil, Du Pont ve General Motors tarafından konulmuştur. Motor silindirindeki sarsıntıyı önlemek amacıyla yapılmıştır. Aynı işi benzin-etanol karışımın da yaptığı kanıtlanmış ancak farklı olması ve patentini alabilecekleri bir yakıt istediklerinden dolayı mühendis Thomas Midgley, 1921 yılında zararlarının bilinmesine rağmen tetraetil kurşunu kullanmıştır.