Çift turbolu V8 motorlu Lamborghini Urus ile diğer tüm SUV’lere korku salmaya hazır olun! Lamborghini Urus incelemesine hoş geldiniz.

Lamborghini Urus İncelemesi

Lamborghini Urus’u inşa etmek, şirketin süper otomobiller üretmeye devam etmesine yardımcı olmak için ödemek zorunda olduğu bedeldi. Porsche bu pazarda yerini aldı ve oldukça işine yaradı. Öyleyse neden İtalyanlar da denemesin? Bu, Lamborghini’nin ilk SUV’si değil. Çoğu zaman unutulan LM002, 1980’lerin ve 1990’ların nihai arazi aracıydı. Ancak Urus, son derece rekabetli hale gelen pazarda yüksek satış yapmayı hedefliyor. Yüksek performanslı SUV sektörüne damga vurmayı amaçlıyor.

Lamborghini Urus fotoğrafları

Urus, 2018’de İngiltere’ye geldi. Şirketin Huracan ve Aventador modellerinin yanında satışa sunuldu. Yeni başlayanlar için, önden motorlu bir V10 ya da V12‘ye sahip değil. Bunun yerine Urus’un en yakın iki rakibi olan Porsche Cayenne Turbo ve Bentley Bentayga‘da bulunan çift turbo V8 ile geliyor.

Lamborghini Urus v8 motor

Diğer rakipler arasında Aston Martin DBX, agresif görünümlü Range Rover Sport SVR, Audi SQ7 ve Maserati Levante yer alıyor.

Tartışmaya açık tasarım, Urus’un öne çıkmasına yardımcı oluyor. Keskin açılar ve keskin hatlar, yüksek kenarlar ve küçük pencerelerin karışımı, kesinlikle yoldaki başka bir SUV’a benzemediği anlamına geliyor. Yine de burundaki Lamborghini arması ile eşleşecek bir performansa sahip, bu motor 650 hp üretecek şekilde ayarlandığından, Urus’a 3.6 saniyede 0-100 kmh‘lik bir zaman kazandırıyor. En yüksek hız 305 kmh olarak belirtilmiştir.

Lamborghini Urus yan tasarım

Lamborghini‘nin süper arabaları gibi dört tekerlekten çekiş sistemi bulunuyor. ZF 8 ileri otomatik şanzıman bu gücü lastiklere aktarmaya yardımcı oluyor. Bu düzen, arazi kabiliyetinden ziyade yolda kırılmaz bir çekiş sağlamak üzere tasarlanmıştır. Havalı süspansiyon, gerektiğinde bunu sağlamasına yardımcı olmak için aracı yükseltebilir.

Hangi özelliği seçerseniz seçin Urus, Lamborghini rozetini gururlandıran ve onu satın alabileceğiniz en ilgi çekici performans SUV’larından biri yapan bir sürüş deneyimi sunuyor.

Lamborghini Urus koltuklar

Lamborghini Urus’a, geleneksel otomobil endüstrisinin gidecek hiçbir yeri olmadığını kanıtlayan aşırı tüketimin son derece uygunsuz bir sembolü olduğunu düşünerek yaklaşabilirsiniz. Ya da nihai gücün ve son teknoloji mühendisliğin fizik kanunlarını acımasızca teslim etmeye zorladığı modern otomotiv uzay yarışının neşeli bir kutlaması olduğunu düşünebilirsiniz. Her iki durumda da, Urus ile herhangi bir karşılaşmadan kayıtsız kalmanız pek olası değil. Hatta Porsche Cayenne Turbo, süper otomobil kullanımı olan bir SUV fikri tartışıldığında bu kadar bölücü olmayı başaramadı.

Lamborghini Urus İncelemesi – İç Mekan ve Teknolojiler

Öne çıkan özellik olarak, orta konsolun tabanındaki Tamburo kontrolleridir, bu düğme ve kadran kümesi bir havacılık temasıyla tasarlanmıştır. İç mekanın geri kalanı, araca zengin tonlardan ziyade sportif tonlarla uygun şekilde ve lüks bir ambiyans veren esnek deri Alcantara süslemeyle donatılmıştır.

Lamborghini Urus iç mekan

Kendini iyi hissetme faktörüne, VW Grubu sahipliğinin bir başka önemli getirisi olan en yeni bilgi-eğlence sistemi yardımcı oluyor. Doğal olarak Lamborghini, Lamborghini’nin iki müşteri otomobilinin hiçbir zaman aynı olmayacağını söylediği yeterli renk ve döşeme çeşitliliği sunan Ad Personam şeması aracılığıyla sahiplerini kendi “ısmarlama” stillerini ifade etmeye teşvik edecek.

Lamborghini Urus kokpit

Müşteriler ayrıca Urus Pearl Capsule veya Graphite Capsule versiyonları arasından seçim yapabilirler. İlki inci boya seçenekleri, parlak siyah dış kaplama, 23 inç alaşım jantlar ve benzersiz iç detaylar sunarken, ikincisi benzer yükseltmeler getiriyor, ancak koyu saten görünümlü mat renkler ve parlak zıt vurgular ile geliyor.

Lamborghini Urus arka koltuklar


Lamborghini Urus, iki büyük dokunmatik ekran, tam bağlantı ve isteğe bağlı Bang & Olufsen 1.700 Watt ses sistemi içeren bazı gelişmiş bilgi-eğlence kitine sahiptir. Arka yolcular için ayrı TV ekranları da mevcuttur.

Lamborghini Urus arka tv

Lamborghini Urus İncelemesi – Boyutlar

Lamborghini Urus’un yol varlığından şüphe yok. Oldukça dramatik görünmese bile 5.112 mm uzunluğu ve 2.016 mm genişliği bakışları üzerinde topluyor. Bununla birlikte 5,1450 mm x 2,224 mm Bentley Bentayga kadar fazla yer kaplamıyor. Urus, 1.742 mm Bentley ile karşılaştırıldığında 1.638 mm tavan yüksekliği ile Bentayga’dan da oldukça alçaktır.

Lamborghini’nin ön koltuklarında bolca yer var, ancak eğimli, alçak tavanlı gövde, hem baş mesafesi hem de diz mesafesinin yetersiz olduğu arka taraf yaratıyor. Ek olarak, dar pencere camı ve nispeten alçak oturma konumu, arka koltukların biraz klostrofobik hissetmesine neden olabilir.

Arka koltukların katlanması, 1.596 litrelik bir bagaj alanı yaratıyor ve arkadaki çocuklarla bile 616 litre bagaj hacmi elde edebiliyorsunuz.

Lamborghini sayfasından diğer modellere ve gelişmelere göz atabilirsiniz.

Etiketler :

,