En çok merak edilen konulardan biri lastik ebatı yakıtı etkiler mi? Lastik boyutu yol tutuşunu artırır mı? Lastik ve jant seçimlerinin yakıta ve performansa etkisini anlatacağım.

Lastik Ebatı Yakıtı Etkiler mi? Lastik Boyutunun Önemi

Yakıt tüketimi söz konusu olduğunda lastikler en büyük faktör değildir, ancak aracınızı daha ekonomik yapmanın ilk adımını oluştururlar diyebiliriz.

Lastikler nasıl bir fark yaratır? Lastik ebatı yakıtı etkiler mi? Bu basit bir fizik meselesidir. Yuvarlanma direnci, yani dönen bir lastiğin yola koyduğu basınç, arabanızın hızına karşı çalışan bir kuvvettir.

Diğer faktörler arasında hava direnci, motorda sürtünme kaybı ve dik yokuşlar bulunur. Bazı uzmanlar, bir aracın yakıt tüketiminin üçte biri kadarının lastik yuvarlanma direncinden kaynaklandığını söylüyor. Otomobilleri ve diğer araçları hesaba katarken, ABD Enerji Bakanlığı, ABD yakıt tüketiminin % 5 ila %15’inin yuvarlanma direnci ile ilgili olduğunu belirtiyor.

Lastik Boyutu Yakıtı Etkiler mi?

Bir aracın yuvarlanma direncinde yapılan herhangi bir iyileştirme, yakıttan tasarruf edilen miktarla doğrudan ilişkili değildir fakat yardımcı olur. Yuvarlanma direncindeki %5’lik bir iyileşme, yaklaşık %2 daha az yakıt tüketimi anlamına gelebilir.

Arabalar tasarım açısından daha aerodinamik hale geldikçe, yuvarlanma direncinin yakıt tüketimi üzerinde daha az etkisi olmasına rağmen yine de önemini korudu. Yakıta yılda 500.000 TL harcayan bir şirket için bu %2’lik azalma, yılda 10.000 TL tasarruf anlamına gelir. Yılda kazanılan bu kâr oranı, lastik ebatı yakıtı etkiler mi sorusuna güzel bir cevap diyebiliriz.

Lastiklerinizden En İyi Şekilde Yararlanın

Peki yuvarlanma direncini nasıl düşürürsünüz ve yakıt maliyetlerinizi nasıl aşağıya çekersiniz? Unutulmaması gereken birkaç noktaya değinecek olursak:

  • Daha eski lastikler yenilerine göre daha verimli olabilir. Bunun nedeni, tırnaklarının o kadar derin olmamasıdır. Bir sırt aşındıkça, daha az çekiş nedeniyle genellikle lastiğin yakıt verimliliği artar. Lastiklerinizin sırt ömrünün ikinci yarısı, size ilk yarıdan daha fazla para tasarrufu sağlayabilir. Elbette lastikte önemli olan üretim tarihidir. Ancak az da olsa kullanılmış bir lastik size yenisinden daha faydalı olacaktır (yakıt tüketimi anlamında).
  • Eşit olmayan lastik basıncı masrafı artırabilir. Belirli bir lastik boyutu ve araç yükü için uygun şişirme, lastikte fazla yakıt kullanımına yol açan esnemeyi, stresi ve birikmeyi azaltacaktır. Aracınızın lastiklerinin doğru basınçta olması ve tüm lastiklerin eşit olması önemlidir.
  • Tüm akslar aynı değil. Aks başına yuvarlanma direnci miktarı, aksın taşıdığı ağırlık miktarına eşittir. Bu nedenle, bir çekici üzerindeki treyler aksları en iyi yakıt tasarrufu şansı sunar (kamyonlar için).
  • Araştırma yapmak kazandırır. Her lastik şirketi, araçlar için yakıt tasarruflu bir ürün sunar. Yakıt tasarrufu ihtiyaçlarınız için doğru lastik setini bulduğunuzdan emin olmak adına müşteri incelemeleri, bağımsız araştırmalar ve fiyat karşılaştırmaları için internette araştırma yapın.

Lastik ebatı yakıtı etkiler mi konusuna yeterince açıklık getirmeye çalıştım. Marka ve modele göre değişecek olsa da her 10mm genişlik %2’lik bir yakıt tüketimi artışı sağlar.

Yine diğer yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ortalama tahminleri paylaştım.

Lastik boyutu ve jant seçimi yaparken sadece görüntüyü değil, aracınızın konforunu ve yakıt tüketimini de düşünmenizde fayda var.

Diğer teknik konulara teknik inceleme sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler :

, ,