LPG tankı değiştirilmeden araç muayeneden geçer mi, ne zaman LPG tankı değiştirilmeli, LPG tankı ve muayene ilişkisi.

LPG Tankı Ne Zaman Değiştirilmeli?

LPG tank değişimi normalde 10 yılı geçtiğinde yapılmaktadır. TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yapılan kontrollerde LPG tankının 10 yılı geçtiği görüldüğünde tank yenilenilendikten sonra tekrardan gelinmesi istenmektedir. LPG Tank değişiminden sonra muayene istasyonunda yapılan işlemler kolaydır.

Araç muayenesinde önemli olan noktalardan biride LPG tankınızın yaşıdır. Araç muayeneniz sırasında LPG tank süresi 10 yılı geçtiği görülürse aracınız muayeneden geçemez ve sizden tüp tankının yenilenmesi istenir.

LPG Tankı Değiştirilmeden Araç Muayeneden Geçer mi?

LPG tankı 10 yılı aşkın süredir değiştirilmediyse aracınız muayeneden geçmez. Sürücüler LPG tank değişimini yaptıktan hemen sonra muayene istasyonlarına gelerek arabalarını muayeneden geçirebilirler.

LPG tank değişiminde size teslim edilen bazı evraklar ve proje dosyaları bulunmaktadır. Bu evrakları muayene istasyonuna verdikten sonra aracınız tekrar muayene edilerek sorunlar giderildiğinden arabanız muayeneden geçmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda arabalar LPG tank değişimi yaptıktan sonra hemen muayene istasyonuna gittiğinde ağır kusurlu olarak muayene tekrarına kalıyordu. Bunun nedeni sızdırmazlık raporunun şart olmasıydı. Günümüzde ise LPG tank değişiminden sonra sızdırmazlık raporu istenmiyor.

Artık otogaz firması tarafından tüm testler yapılmakta ve size bir dosya içerisinde evrak teslim edilmektedir. Verilen bu evrakları ve faturayı muayene istasyonundaki yetkililere teslim ederek işlemlerinizi kısa süre içerisinde bitirebilirsiniz.