Lucid, DreamDrive sürücü destek sistemini tanıttı. Tesla Otopilot başta olmak üzere diğer tüm gelişmiş sistemlere rakip olmaya geliyor.

Lucid Air nihayet üretimde ve lüks EV segmentinde Tesla’ya rakip olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor. Tabii ki, bir miktar özerk teknoloji olmadığı sürece Tesla ile düzgün bir şekilde rekabet edemezsiniz ve şimdi Lucid’in köşesinde ne olduğunu biliyoruz. DreamDrive’a merhaba deyin.

DreamDrive Nedir?

Kısacası, bu Lucid’in sadece Tesla’nın Otopilot’una değil, GM Super Cruise, Ford BlueCruise ve Nissan ProPilot gibi diğer gelişmiş sistemlere de rakip olacak kapsamlı bir sürücü yardım sisteminin versiyonudur.

Lucid bunu henüz eller serbest bir sistem olarak pazarlamıyor, ancak 14 görünür ışık kamerası, beş radar, dört surround görüş kamerası ve bir dizi ultrasonik sensör dahil olmak üzere 32 sensörle Lucid, otopilot alanında başarılı olacağını kanıtlıyor. Lucid de DreamDrive Pro adlı LIDAR içeren yükseltilmiş bir sürüm sunacak. Ancak, yine de eller serbest özelliği ile başlatılmayacak.

DreamDrive Sürücü Destek Sistemi

Lucid’in Otoyol Yardımı olarak adlandırdığı şeyi oluşturmak için uyarlanabilir seyir ve şerit merkezleme işlevi de dahil olmak üzere beklediğiniz hemen hemen her sürücü destek sistemiyle birlikte piyasaya sürülecek. Trafik sıkışıklığı modu, 65 km / saat’e kadar olan hızlarda çalışır ve Lucid, otonom acil frenlemeden bahsetmeden, ön ve arka trafik koruması gibi özellikler için yön uyarıları sunmak adına 21 hoparlörlü ses sistemi kullanıyor. Otomatik park modu, hem dikey hem de paralel park manevralarını da sizin için halledecektir. Yokuşlarda park ederken, sistem yöne göre değişen güvenlik için ön tekerlekleri otomatik olarak kaldırıma doğru veya kaldırımdan uzaklaştırır.

Lucid, DreamDrive Sürücü Destek Sistemi

DreamDrive, sürücünün uyanık ve dikkatli olmasını sağlamak için direksiyonda hem gözler hem de eller için çok sayıda monitör içerir. Buna göz hareketinden yanıp sönmeye kadar her şeyi izleyen bir kızılötesi kamera dahildir. Sistem, sürücünün dikkat etmediğini tespit ederse, dörtlü flaşörleri etkinleştirip yüksek bir ses çıkarırken, aracı tamamen durduracak kadar ileri gidecektir. Muhtemelen, direksiyon başında tıbbi bir acil durum olması durumunda bu kadar ilerleyebilir, bu nedenle sistem ayrıca acil durum frenini ayarlar ve kapıların kilidini açar, böylece ilk müdahale ekipleri hayat kurtaran hamleleri yapabilir.