2021 yılında satışa sunulan ve yenilenen makyajlı Hyundai Kona, rekabetin kızıştığı yerden yüksek araçların arasındaki yerini aldı. İşte yeni Kona’nın tüm detayları!

Küçük crossover ve B-SUV dünyasındaki rekabet her geçen gün artıyor. Yükselen araç fiyatları, insanları B SUV’lara yöneltti. Markaların da B SUV’ları hızla geliştirmesi nedeniyle kullanıcılar yeni araç alma aşamasında kararsız kalıyor. Hyundai Kona, beğenilen ve rakiplerinin arasında seçilmek için bekleyen araçlardan biri.

2021 Makyajli Hyundai Kona arka tasarım

2021 Makyajlı Hyundai Kona Neler Değişti?

Yeni Kona’nın dış tasarımında çok büyük değişiklikler yok. Bunun sebebi, zaten beğenilen ve çok tutulan bir otomobil olması. Hyundai, iyi giden satışları bozmak istememiş.

Satışa sunulduğu günden beri Avrupa’da 228.000 satış adedine ulaşan Kona, markanın en çok önem verdiği modeller arasında yer alıyor.

2021 Makyajli Hyundai Kona LED farlar
  • Farların şekli değil ama aydınlatma alanları değişti,
  • Ön tampon yenilendi,
  • Yeni jant seçenekleri eklendi,
  • Yeni gövde renkleri geldi (Ignite Flame, Cyber Gray, Surfy Blue, Dive in Jeju, Misty Jungle),
  • Arka tampon yenilendi,
  • Stop lambaları makyajlandı,
  • Süspansiyon sistemi iyileştirmeleri.

Bu ufak değişiklikler ile makyajlı Hyundai Kona’nın boyu 40 mm uzadı.

Ayrıca Kona’ya yeni N-Line versiyonu eklendi. Daha sportif ve farklı görünmek isteyen kullanıcılar bu gövde kitini tercih edebilir. Aradaki tek fark görüntü olmayacak, bazı motor seçeneklerinde farklı yürüyen aksam ayarları ile birlikte gelecek.

2021 Makyajli Hyundai Kona N Line

Teknik olarak, süspansiyon sistemi yenilenmiş. Torsiyon çubuklu olan versiyonlarında arka aksta bazen vuruntulara sebebiyet veren stoperler değiştirilmiş. Tüm sistem, daha konforlu ve sessiz olacak şekilde yeniden ele alınmış.

2021 Makyajli Hyundai Kona N Line Arka Tasarım

Bunun dışında aracın konforuna yönelik olarak lastikleri de değiştirilmiş. Örneğin; 18 inç jantlı modellerde kullanılan Continental Conti Sport Contact 5 lastikler yerine daha konforlu ve daha düşük yuvarlanma dirençli Conti Premium Contact 6 lastiklere geçiş yapılmış. Direksiyon yazılımı da bu yeni değişikliklere uyum sağlaması için güncellenmiş.

Makyajlı Hyundai Kona İç Mekanı Nasıl?

İç mekanda yapılan değişiklikler tadında ve genel olarak donanım konusuna yönelik. İç mekan tasarımı korunsa da, kalite algısını yükseltmek için bazı malzemeler yeniden ele alınmış.

Yeni gelen donanımların en önemlisi elektrikli park freni. Bu segmentte pek göremediğimiz bir donanımdı. Eklenen ambiyans aydınlatma, bardaklıklar ve ayak bölmesine ışık vererek gece sürüşlerinin keyfini artıracak. Aracın içindeki tüm kaplamalar ve kılıflar da yenilenmiş. Yeni Kona’yı açık renk kaplamalarla da alabileceksiniz.

2021 Makyajli Hyundai Kona iç mekan tasarımı yeni

Makyajlı Hyundai Kona’da 10,25 inç boyutunda iki ekran yer alacak (Türkiye’de sadece gösterge tablosu için sunuluyor). Kona’nın günümüzdeki araçlara uyumunun en önemli kozu olacak. Gösterge tablosu için getirilen ekran, daha önce i20’de sunulan ekranın aynısı. N-Line paketi için kendine has grafiklere sahip olacak.

Yeni Kona’da gelen multimedya ekranı ise hem daha büyük boyutu hem de yeni özellikleri ile kullanıcıların ilgisini çekiyor. Kullanıcılar, bölünmüş ekran üzerinden çoklu işlem yapabilecek. Ayrıca bağlanabilirlik özellikleri ile de farklı sunumlara sahip. Ancak bu tür bağlantılar ülkemizin farklı mevzuatları gereği Türkiye’de çalıştırılamıyor. Avrupa’da Kona sahibi olan otomobil sahipleri, anlık trafik bilgisinin yanında boş park yeri bilgisi ve aracınızı park ettikten sonra gideceğiniz yere nasıl devam edebileceğiniz gibi bilgiler sunuluyor. Ekran, kablosuz Apple CarPlay özelliğine sahip.

Diğer araçlar hakkında bilgi almak isterseniz, otomobil inceleme sayfamıza göz atabilirsiniz.