2024 yeni Mercedes EQG konsepti, elektrikli G serisi. Mercedes G serisi elektrikleniyor. Elektrikli G serisi, benzinli ve dizel versiyonları gibi maharatlere sahip olabilecek mi?

Markanın 2024 yılında üretime girmesi planlanan efsanevi G-Serisi’nin tamamen elektrikli bir versiyonunun konsepti.

1979’da piyasaya sürülmesinden bu yana, G-Glass küçük ve evrimsel görsel tasarım değişiklikleri yaptı. 2018’deki mevcut nesil model için “büyük” olarak adlandırdıkları tasarım bile, G serisinin tavizsiz, kutu gibi bir arazi aracı olarak görünümünü korudu. Mercedes, tamamen elektrikli versiyon için en yetenekli 4×4’ünü tamamen yeniden tasarlamak yerine efsaneleşen tasarım diline devam edecek.

2024 Yeni Mercedes EQG Konsepti - Elektrikli G Serisi görüntüleri

Köşeli silüet, kaputun her iki yanında ön kanatların üzerine monte edilmiş ön göstergeler gibi modelin en ayırt edici özelliklerinin çoğunu koruyor. Yine de bazı geleneksel unsurlar elektrikli güç aktarma organı için uyarlanmıştır. Örneğin, bagaj kapağına monte edilmiş bir stepne yerine, Mercedes’in şarj kablolarını saklamak için kullanışlı bir yer olabileceğini söylediği yeni bir kilitlenebilir kutu var.

EQA, EQB ve EQC modellerinden farklı olarak EQG, diğer EQ markalı modellerde olduğu gibi yuvarlak aydınlatma elemanları artık geleneksel ızgarayla değil siyah bir panelle ayrılmış olsa da, içten yanmalı motorlu alternatifinin farlarını koruyacak.

Diğer dokunuşlar arasında portbagajın ön tarafında çalışan bir LED şerit, tavana monte spot lambaları, raf tasarımının bir parçası olarak entegre edilmiş bir ‘G’ logosu ve bagajın arkasında benzer bir kırmızı LED şerit yer alıyor. Tavan, fren lambası görevi görür. Eşsiz bir tasarıma sahip yeni 22 inç jantlar ile çok şık duruyor.

2024 Yeni Mercedes EQG Konsepti - Elektrikli G Serisi fotoğrafları

Mercedes, EQG’nin tavizsiz bir arazi aracı olarak kalacağını ve bu nedenle tamamen elektrikli bir platform üzerine inşa edilmediğini vurgulamak istiyor. Bunun yerine, benzinli ve dizel otomobilin sağlam merdiven çerçeveli şasisi, bağımsız ön süspansiyon ve arkada sert bir aks ile birlikte tamamen elektrikli güç aktarma organına uyacak şekilde dönüştürülecek.

EQG’nin elektrikli güç aktarma sistemi, arazi sürüşü için “düşük menzil” ayarına sahip iki vitesli otomatik şanzımana sahip olacak. Mercedes, elektrikli aktarma organlarının düşük ağırlık merkezinin ve anlık torkunun, arazi kabiliyeti söz konusu olduğunda avantajlı olması gerektiğini söylüyor. Standart G-Serisi ile aynı şekilde geliştirilecek ve Avusturya’nın Graz kentindeki 1.445 metre yüksekliğindeki Schöckl dağındaki test pistinde kapsamlı arazi testleri yapılacak.