Mercedes Parktronic nedir, parktronic nasıl çalışıyor, Mercedes’in Parktronic ve Aktif Park Asistanı sistemleri hakkında her şey.

Mercedes Parktronic Nedir?

Mercedes’in Parktronic sistemi, markanın manevra yapmayı daha az stresli hale getirmeyi amaçlayan park paketinin bir parçasıdır. Bazı modellerde standarttır, ancak bazılarında ek ücret karşılığında isteğe bağlı olarak sunuluyor.

Geleneksel park sensörlerine çok benzer şekilde, sürücüyü otomobilin önündeki ve arkasındaki engeller konusunda uyarır, özellikle paralel park esnasında sürücüyü rahatlatır.

Bir boşluğa sığıp sığmayacağını belirleyen tamponlar, artık genellikle paralel park etmeyi çok daha kolay hale getirmek için direksiyonu kontrol eden “Aktif Park Asistanı” ile birleştirildi. Her ikisi de, 180° veya 360° kamera görüşlü (modele bağlı olarak) bir geri görüş kamerası ve aracınızın boyutuna uygun boş alanları göstergede görüntülemek için oklardan oluşan Mercedes otomobillerindeki mevcut park paketinin bir parçasıdır.

Parktronic Nasıl Çalışır?

Parktronic, paralel park yerlerini bulmanıza, park etmenize ve bu park yerlerinden çıkmanıza yardımcı olabilecek hem güvenlik hem de konfor özelliğidir. Parktronic tek başına, tek seferde hızlı ve kolay bir şekilde park edebilmeniz için gösterge panelinde size doğru direksiyon simidi konumlarını gösterir.

Parktronic, otomobilin önünde altı ve arkada dört adet sensörü bulunan, denenmiş ve test edilmiş park sensörü teknolojisine dayanmaktadır. Bunlar, yayalar veya engeller konusunda sürücüyü uyarmak için gösterge paneli aracılığıyla sesli ve görsel uyarı verir. Sistem son derece yararlı olsa da, sadece ona güvenilmemelidir. Normal park sensörleri gibi, bu da park etmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sürücü yardımıdır, kusursuz değildir ve sensörler aracılığıyla bazı engeller algılanmayabilir. Bu nedenle manevra yaparken dikkatli olmanız önemlidir.

Aktif Park Asistanı Nasıl Çalışır?

“Parktronic ile Aktif Park Asistanı”, park etmek istediğinizde sadece talimat vermek yerine direksiyon simidini aktif ve otonom olarak kontrol eden bağımsız Parktronic teknolojisinin bir uzantısıdır. Bununla birlikte, gaz kelebeği ve fren pedallarının yanı sıra viteslerin kontrolü yine sürücüye bağlıdır. Yeni Mercedes araçları genellikle her iki teknolojiyle de donatılır ancak Aktif Park Yardımı, ön paneldeki Parktronic düğmesine basılarak istediğiniz zaman kapatılabilir.

Hangi Mercedes Modellerinde Parktronic Var?

Parktronic Aktif Park Asistanı ve geri görüş kamerası içeren park paketi, A-Serisi’nden S-Sınıfı modellerine kadar tüm Mercedes ürün yelpazesinde standart veya isteğe bağlı olarak mevcuttur.

Etiketler :