Motor arıza lambası neden yanar, motor arıza lambası nedenleri ve arıza lambası söndürme. Motor arıza lambası hakkında tüm detaylar.

Motor Arıza Lambası

Bir araca sahipseniz dikkat etmeniz gereken birçok nokta mevcuttur. Çünkü aracınıza gösterdiğiniz özen ve bakım sayesinde aracınızda oluşacak arızaları çok fazla büyümeden anlayabilirsiniz.

Bu sayede yüklü miktarda sizi zora sokacak arıza masraflarından kurtulacak ve aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınıza iyi bakmak için aracınızın sizi arızaya karşı uyardığı sensörleri ve ikaz ışıklarını iyi bilmeniz gerekir.

Size uyarı veren sensörler sayesinde, aracınızda arıza olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Birçok uyarı sensörü arasından sizlere aracınızda bir sorun olduğunu belirten sensörlerden biri de motorunuzla alakalı size bilgi verecek olan motor arıza lambasının yanması olacaktır.

Bu sensör sayesinde aracınızın beyni olan motorda bir sorun olduğunu kolaylıkla anlayacaksınız. Peki, arıza lambasının yanması ne demektir veya bu sensörün size uyarı verme sebebi nedir? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız bu yazının devamını mutlaka okumalısınız.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza lambasının yanması nedir?

Günümüzde birçok araçta tüm sistemi kontrol eden bir yazılım – halk diliyle beyin sistemi bulunuyor. Bu beyin sistemi sayesinde aracın çalışma düzeni sürekli olarak kontrol ediliyor. Bu kontroller sonucunda ise araçta herhangi bir arıza varsa birçok farklı ışık ve mesaj yardımı ile size uyarılar yapılıyor.

Bu sayede de aracınızın çalışma düzeninde bir sorun olduğunu anlayabiliyor ve erkenden önleminizi alabiliyorsunuz. Sizlere uyarı veren birçok sensör arasından aracınız için en önemli olanlardan ve sadece tek bir sebebe bağlı olmayan ise arıza lambasının yanmasıdır.

Motor arıza lambanız yandığında motorunuzda bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz ancak bunun sebebini sadece tek bir nedene bağlayamazsınız.

Kimi zaman arıza lambasının yanması çok küçük bir sebepten dolayı olabilirken kimi zaman ise aracınızdaki çok önemli bir sebepten dolayı yanabilmektedir. Motor arıza lambasının yanması farklı etkenlere bağlı olduğu için de bu lambanın yanma sebebini anlamanız için bir oto tamircisinden mutlaka yardım almanız gerekecektir. Peki, arıza lambanızın yanmasına sebep olacak olan arıza sebepleri kısaca nelerdir?

Motor Arıza Lambasının Yanma Sebepleri

Arıza lambanız sürekli yanıyorsa veya yanıp sönüyorsa aracınızda bir arıza olduğunu anlayabilirsiniz. Kimi zaman bu arızanın sebebi aracınızdaki hava sistemlerinden, egzoz sistemlerinden, yağlama sistemlerinden, yakıt sistemlerinden, elektrik sistemlerinden veya soğutma suyu sistemlerinden dolayı kaynaklanabilir.

Hangi sistemden dolayı arıza oluştuğunu anlamak için ise kesinlikle arıza tespit cihazına ihtiyacınız vardır. Arıza tespit cihazı sayesinde aracınızı bu cihaza bağlayabilir ve size gösterilen kodlar sayesinde aracınızdaki sorunun sebebini anlayabilirsiniz. Örneğin arıza tespit cihazı size P0130 arıza kodunu verirse bu kod sayesinde aracınızdaki oksijen sensörlerinden birinde sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi kodlar sayesinde aracınızın hangi sisteminde sorun olduğunu rahatlıkla anlayabileceksiniz. OBD2 arıza kodları yazımızdan diğer tüm hata kodlarına bakabilir ve ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Peki, aracınızdaki arızayı tespit ettikten sonra aracınızın arıza lambası kendiliğinden sönecek midir?

Motor Arıza Lambası Söndürme

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söner Mi?

Motor arıza lambanızın yanmasına sebep olan arızayı tespit edip sorunu çözdükten sonra motor arıza lambasının sönmesi için aracın sistemine işlenen hasar kaydını silmeniz gerekebilir.

Öncelikle arızayı tespit ettiğinizde arıza sebebi geçici bir durumdan dolayı kaynaklanmışsa, arızayı bilgi işlemden silerek ikaz ışığını söndürebilirsiniz. Ancak arıza oldukça ciddi ise, araçtaki hata kodunu silseniz bile, sorunu tamir ettirene kadar aracınızın arıza lambası sönmeyecektir. Bu yüzden aracınızı mutlaka tamir ettirmelisiniz.