Motor ısınmama sorunu neden meydana gelir? Benzinli ya da dizel araba neden geç ısınıyor? Geç ısınma problemi ile ilgili tüm detaylar burada.

Özellikle kış aylarında daha çok farkedeceğiniz motor ısınmama sorunu, genel olarak otomobilinizdeki bazı parçaların görevini yerine getirmediğini ortaya koyar.

Motor Isınmama Sorununun Sebebi Nedir?

Motor ısınmama ya da geç ısınma problemi yaşayan kullanıcıların bakması gereken ilk yer termostat olmalı. Termostat arızasına sahip araçlar öncelikle bu reaksiyonu verir ve sizi uyarır. Aracımın motoru ısınmıyor diye şikayet ediyorsanız termostatı kesinlikle ciddiye almalısınız.

Bu parça değişimi yapılmaz ise arabanızda daha büyük hasarlara yol açabilir. Parça değişiminden sonra aracın fan açma işlemi beklenir ve ardından parçanın doğru çalıştığından emin olunur.

Bu problem aracınızın kaloriferine – klimasına da etki eder. Motorun çalışma sıcaklığı standart olarak 90 derecede olması için 88, 90 ve 92 derece termostatlar alınmalıdır.

Ayrıca araç soğutma fanının sürekli açık halde olması, motorun ısınmasını engelleyen faktörlerden biridir. Fan problemi olan araçlarda fan sürekli dönüyor, suyu düzenli olarak soğuttuğu için araç ısınamaz bir hal alıyor. Fan müşürü ile birlikte soğutma fanı da kontrol edilmelidir.

Aracınız için önemli ipuçları ve tavsiyeler sayfamıza göz atabilirsiniz.