Güncel motor rektefiye fiyatları, motor yenileme ücretleri, motor rektifiye nedir ve nasıl yapılır, popüler marka ve modellerin rektefiye fiyatları.

Arabaların üzerinde bulunan motorlar kötü kullanıma ya da fabrika çıkışı kronik sorunlara bağlı olarak belirli kilometrelerde eskiyebilir. Yıpranan bu motorlar artık eskisi gibi çalışmaz ve bazı sorunlar çıkarmaya başlar. 2021 yılında motor yenileme fiyatları, geçmiş yıllara göre biraz daha arttı. Motor rektefiye fiyatları her zaman dövize bağlı olarak değişir. Bu nedenle de dolar kuruna bağlı olarak parça fiyatları da artar ya da azalır.

Motor Rektefiye Nedir? Nerede Yaptırmalıyım?

Otomobilde yer alan motor üzerindeki eskiyen bütün parçaların yenisiyle değiştirilmesine rektefiye adı verilir. Rektifiye işlemi, eskiyen parçaların yenisiyle değiştirilmesidir. Motor rektifiye ve motor yenileme işlemleri bu konuda profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Motor tamir gerektiriyorsa bunu ustanıza gösterebilir ve bunun için fiyat araştırması yapabilirsiniz. Her km’si yüksek aracın da rektefiye olması gerekmediğini unutmamanız gerekir. Diğer yandan bazı araçlar çok düşük kilometrelerde olsa bile rektefiye isteyebilir.

Ucuz motor rektefiye tercih etmeden önde firmayı çok iyi şekilde araştırmanız gerekir. Genellikle piyasa fiyatının çok altında sunulan ucuz motor yenileme işlemleri sağlıklı bir şekilde yapılmıyor. Bu nedenle de internetten araştırma yaparken aracınız dizel ise, dizel motor rektefiye fiyatları, benzinli ise benzinli motor rektefiye fiyatları şeklinde ya da benzeri kelimeler kullanarak araştırma yapabilir ve bunun sonucunda karşınıza çıkan firmaları arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ucuz rektifiye yaptırmak isterken aracınızı tehlikeye atmamaya dikkat etmeniz gerekir. Rektifiye yaptıracağınız firmayı ve ustayı seçerken titiz olmanızda fayda var. Bu sayede aracınız ömrünü uzatmış olursunuz ve daha fazla masraf açmasını engellersiniz.

2021 Motor Rektefiye Fiyatları – Motor Rektifiye Ücretleri

Motor rektefiye fiyatının ne kadar tutacağı sorusuna net bir cevap vermek oldukça zor. Fiyatlar, araç modeline ve markasına göre değişiklik gösterir. Popüler araçların rektefiye işlemi ortalama fiyatı aşağıdaki gibidir.

Tofaş ( Şahin, Doğan, Kartal ) motor rektifiye fiyatları5.000 – 6.000 ₺
Hyundai ( Accent , Elentra, Gez ) motor rektifiye fiyatları6.000 – 7.500 ₺
Mazda ( 323,  626 ) motor rektifiye fiyatları6.000- 8.500 ₺
Fiat ( Uno, Tipo, Palio ) motor rektifiye fiyatları5.000 – 5.750 ₺
Skoda ( Favorit, Felicia, Forman ) motor rektifiye fiyatları5.500 – 6.500 ₺
Lada Samara motor rektifiye fiyatları4.500 – 5.800 ₺
BMW 1989-1991 Motor rektifiye fiyatları 9.000 – 12.000 ₺
Nissan Sunny rektifiye fiyatları7.000 – 8.000 ₺
2021 Motor Rektefiye Fiyatları – Motor Rektifiye Ücretleri

Not: Motor rektifiye fiyatlarının değişen parçalara ve servisin – ustanın belirleyeceği işçilik ücretine göre değişeceğini unutmayın. Aşağıdaki fiyatları güncel piyasadaki ortalama fiyatlardır

Motor Rektifiye İşleminin Riski Var mı?

Elbette her işte olduğu gibi motor rektifiye işleminde de doğru ellere teslim edilmediğinde risk vardır. Motor rektefiye işlemi, titizlik ve düzen gerektiren oldukça ciddi bir iştir. Bu sebeple, işinin ehli olan bir servise ve ustaya yaptırmanız gerekir. Amatör kişiler tarafından yapılan motor yenileme işlemleri ileride size daha büyük masraf olarak geri dönebilir. O yüzden sadece firmaların verdiği fiyata değil güvenilirliğine ve profesyonelliğine de dikkat etmeni gerekir. Deneyimli ve tecrübeli firmaları tercih ederek, en önemlisi de sadece sizin kullandığınız markaya ait araçları yapan kişilerle çalışmanız gerekir. Aracınızı ve güvenliğinizi riske atmamak için bilinen ve işinde uzman kişiler tarafından rektefiye hizmeti almalısınız.

Motor Rektifiyede Hangi Parçalar Değişir?

Eskiyen ya da eskimek üzere olan tüm parçaların tek tek listesi çıkartılır ve bunların hepsi sıfır parçalar ile değiştirilir. Bu sayede güvenli bir şekilde aracınızı daha uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her motor rektefiyesinin sağlıklı bir onarımdan geçirilebilmesi için altta bulunan parçaların da değişmesi şarttır. Bu şekilde kaliteli bir işçilik ve malzeme ile onarım gerçekleşirse aracın ömrü de bir o kadar uzun olur. Eskiyen parçaların düzenli olarak kontrol edilerek gerektiği zaman değiştirilmesi gerekir. Motor yenileme işleminde değişen malzemeler:

 • Motor Bloğu
 • Krank mili
 • Contalar
 • Eksantrik mili
 • Piston kafası
 • Segmanlar
 • Rulmanlar
 • Silindir kapağı
 • Yaylar
 • Kayışlar
 • Dişliler
 • Subaplar
 • Manifoldlar
 • Piston kolu (biyel kolu)

Motor Rektefiye Sonrası Elde Edilen Performans

 Motor yenileme işlemi sonrasında kullanımda büyük bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Rektefiye öncesindeki performansını yitiren araç, artık fabrikasyon seviyesini aratmaz ve performans bakımından tatmin edici sonuçlar ortaya çıkarabilir. Rektifiye işlemi, aracın performansına büyük oranda etki eder. Aracın performansı düştüğünde ya da yıpranarak eskisi gibi çalışmamaya başladığı zaman motor onarılması gerekir. Bu sayede de aracın performansında ciddi bir artış yaşanır.

1.3 Multijet Motor Rektefiye Fiyatları

Günümüzde çok tercih edilen 1.3 multijet motorlar oldukça ekonomiktir. Bundan dolayı rektifiyesi de zor değildir. Bu motorların ömrü çok uzun sayılır ve sakin kullanım tercih edildiği zaman uzun kilometreler yapabilir. Aracın modeline ve markasına göre rektefiye fiyatları önemli ölçüde değişiklik gösterir. 1.3 dizel motor rektefiye fiyatları için yukarıda paylaştığımız tabloyu kullanabilir veya bilindik ya da tanıdığınız firmalara sorabilirsiniz.

Rektifiye İşleminin Önemi

Rektifiye işlemi, araç motorunun eskiyen ya da eskimek üzere olan parçalarının yeni parçalarla değiştirilerek yenilenmesi işlemidir. Hem aracın ömrünü uzatmak hem de sürüş güvenliğini sağlamak için rektefiye işlemi yaptırmak çok önemlidir. Aksi takdirde aracınız çalışmaz bir hale gelebilir ve çok büyük masraflar da çıkarabilir. Aynı şekilde işinin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan rektefiye işlemi de ileride size büyük bir masraf çıkartabilir.

 Rektefiye edilen aracın performansı da önemli ölçüde artar. Doğru malzemelerle ve doğru bir şekilde yapılan rektefiye işlemi, aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Özellikle kilometresi yüksek olan araçların düzenli olarak bakımlarının yapılması ve varsa rektefiye işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Rektifiye edilecek araçlar için belirlenen fiyatlar da aracın benzinli ya da dizel olmasına ve marka modeline göre değişiklik gösterebilir.