Nissan, bu yıl gerçekleşmesi gereken Nismo festivalini iptal etti. Toyota, her markanın derdi olan çip krizi sorununu aşamıyor.

Nissan, Nismo Festivalini İptal Etti – Toyota Sıkıntıda

COVID-19, tüm dünyayı etkilediği gibi Japonya’ya da sıkıntılı günler yaşatıyor. Vaka sayılarında düşüşler olsa da, bölgesel olarak sıkıntılar devam etmekte. Hal böyle olunca sadece otomobil üretimleri değil aynı zamanda otomobille ilgili olaylar da aksıyor. Nissan bu yıl içinde gerçekleşecek olan Nismo Festivalini iptal edeceğini söylerken, Toyota parça sıkıntısı olduğu için önümüzdeki aylarda üretimde sıkıntılar olacağını duyurdu.

Nissan, COVID-19’a karşı yardım sağlamak amacıyla etkinliği iptal ettiğini açıkladı. Nissan basın açıklamasında, “Nissan ve Nismo, etkinliği büyük bir heyecanla bekleyen tüm hayranların hayal kırıklığını anlıyor ve buna neden olduğu için üzülüyor.” ifadelerini kullandı. Etkinlik geçen yıl da pandemi nedeniyle iptal edilmişti. Bu sene iptal olmasaydı festivalin 23. buluşması olacaktı. Nissan ve Nismo çalışanları etkinlik için büyük emek versede, şirketler etkinliği iptal etmeye karar verdi. Bunun nedenlerinden biri de yaz boyunca Tokyo’da düzenlenen 2020 Olimpiyatları’nın COVID-19 vakalarında artışa sebep olması olduğu görünüyor.

Koronavirüs Toyota’yı da aynı şekilde etkiliyor. Şirket, Güneydoğu Asya’daki yerel tedarikçilerin, şu anda otomobil üreticisini etkileyen virüsten dolayı operasyonlarını kısıtlayacağını söyledi. Bu haber öncelerde Toyota’nın üretimi yüzde 40 düşmesini sağlayacak kesinti açıklamasından haftalar sonra geldi. Şirket, Ekim ayına kadar dünya genelinde 400 bin adet otomobil üretimini sağlayamayacak durumda.

Sonu gelemeyen çip sorunları da geçen ayın sonunda Toyota’yı etkilemeye başlamıştı. Bu sorun hala çözülmedi. Talepler iyi seviyede olsa da, Toyota yonga sorunu için orta ve uzun vadede çözümler aramakta. Şirket, Kasım ayı ve sonrasının daha iyi olacağı konusunda güven verse de, bunun kesin olduğunu bilemeyiz. Araba üreticileri yüksek ihtimalle önümüzdeki aylarda sorunlar yaşayacak. Bunların temel sebepleri ise koronavirüs pandemisi ve çip sorunlarındaki aksaklıklar diyebiliriz.