İkinci el otomobil alırken kilometre önemli mi, bir araba kaç km’ye kadar kullanılabilir, araçta kilometre kaç olmalı? Araç satın alma ve kilometre ilişkisi.

Otomobilde Kilometre Önemli mi?

Araba satın almak istiyorsanız ancak sıfırına yetecek kadar paranız yoksa, ikinci el araç satın alabilirsiniz. İkinci el otomobil fiyatları da her geçen gün arttığı için uygun bir araç bulma konusunda sıfırında olduğu gibi zorlanabilirsiniz. Bu zorluğu kolaylaştırmak adına ikinci el otomobil alırken fiyat değerinin doğru olup olmadığı konusunda sizlere yardımcı olabiliriz. İlk olarak ikinci el araba alırken arabanın modeli tabi ki önemlidir ancak arabanın modelinden ziyade fiyatını belirleyen kriter çoğu zaman arabanın kilometresidir.

İkinci el otomobillerin fiyatları arasında karşılaştırma yaptığınızda kimilerinin araba modeline göre aşırı yüksek fiyatta, kimilerinin ise düşük fiyatlarda olabildiğini görebilirsiniz. İşte bu farkın oluşmasına sebep olan şey arabaların kilometresinin kaç olduğudur. Bu yüzden ikinci el otomobil satın alırken aracın kilometresine bakarak fiyat değerinin doğru olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İkinci el otomobillerin fiyatını belirlemede büyük bir rolü olan kilometre tam olarak ne anlama gelir?

Otomobillerde Kilometre Ne Demektir? KM Neyi İfade Eder?

İkinci el otomobil almaya karar verdiğinizde en çok duyacağınız kelimelerden biri belki de aracın kilometresinin kaç olduğu olacaktır. Aracın kilometresi sayesinde, satın alacağınız aracın ne kadar süre kullanıldığını anlayabilecek ve aracın yıpranıp yıpranmadığını tahmin edebileceksiniz.

Kilometre, aslında araçtaki birçok parçanın ömrü hakkında size bilgi vermeye yardımcı olur. Tüm eşyaların bir kullanım ömrü olduğu gibi, otomobillerdeki parçaların da kullanım ömrü vardır.

İşte bu parçaların kullanım ömrünün bitip bitmediğini anlamanıza kilometre yardımcı olur. Ancak kilometre size bu konuda yardımcı olsa bile kimi zaman net bir şekilde bilgi vermez.

Çünkü aracını satacak kişi, eğer aracına iyi bakmışsa kilometresi yüksek olan bir araç olsa dahi satın aldıktan sonra sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Yani kısacası aracı satın alırken kilometre oldukça önemli bir kriterdir ancak aracın parçalarının durumunu anlamanız için sadece kilometreye bakmanız sizin için yeterli olmayacaktır.

Bunu net bir şekilde anlamanız için aracı satın almadan önce bir tamirciye kontrol ettirmeniz gerekecektir. Bu sayede aracın parçalarının sağlamlığını daha iyi anlayabilir ve satın alıp almama konusunda net bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Peki, ikinci el otomobil alırken ideal kilometre ne olmalıdır?

İkinci El Otomobil Satın Alırken Olması Gereken İdeal Kilometre

İkinci el otomobil almaya karar verdiğinizde, arabanın kilometresi konusunda olması gereken veya otomobiller için ideal olan bir sayıyı vermek pek mümkün değildir. Çünkü kurumsal güvence altına alınmış otomobiller çok yüksek kilometreye sahip olsa bile satın alınabilir.

Bu yüzden bu konuda net bir sayı söylemek doğru değildir. Bütçeniz yetiyorsa elbette en düşük km’yi tercih edersiniz. Ayrıca eğer araca iyi bakılmışsa kilometresi kaç olursa olsun o aracı uzun yıllar kullanmanız mümkündür.

Ancak kimi alıcılar bu konuya dikkat etmez ve yılda ortalama 20.000 km üzeri yapmış araçları satın almak istemezler. Ancak bu sayıyı benzinli ve dizel araçlar için farklı yorumlamak gerekebilir.

Benzinli araçlarda yıllık ortalama kilometre durumu 10 ile 15.000 arası değişebilirken, dizel araçlarda bu durum 30 ile 35.000 km arası değişebilmektedir. İkinci el otomobil satın alacak sürücüler arabaların durumuna göre bu sayıları düşünerek araç satın almalıdırlar. Bu sayede aracın yıpranmasını ve gelecekteki bakım durumlarını düşünmüş olurlar.

Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunlara ek olarak kimi satıcılar aracın kilometresi üzerinde oynama yaparak alıcıları kandırmaya çalışırlar. Bu tür dolandırıcıların oyununa gelmemek için aracı satın almadan önce son muayenesine ait belgeleri isteyerek aracın kilometresini mutlaka öğrenmelisiniz.

Araç satın alırken mağdur olmamak için bu konuya mutlaka önem vermeli ve gelecekte yaşanacak sıkıntılara karşı cebinizi düşünmelisiniz.

Sonuç olarak:

  • Aracın kilometresinin düşük olması iyidir ancak km, düşük ya da yüksek olsa bile araca iyi bakılmış olması gerekir. Aracın bakım geçmişi sorgulanmalı.
  • Alınacak aracın kronik sorunları olup olmadığına bakılmalı.
  • Yaşlı bir araç ise muayeneye girdiği tarihler incelenmeli ve kilometrelerine bakılmalı.
  • Araba ile test sürüşü yapılmalı.