Otomotivde çip sıkıntısı nedir, araçlarda çip sorunu çözülebilecek mi, arabalarda çip problemi ne zaman son bulacak, küresel çip sıkıntı hakkında her şey.

Otomotivde Çip Sıkıntısı

Aslında chip problemini sadece otomotivde çip sıkıntısı konu başlığı altında incelememeliyiz. Bu durum giderek büyüyen ve küresel hale gelen bir krizdir.

Ancak konseptimiz ve tutkumuz gereği bizi en çok ilgilendiren kısım, otomotiv sektörü üzerinde yarattığı etki ve düzelip düzelmeyeceği sorusunun cevabıdır. Çip sıkıntısı ne zaman bitecek?

En büyük çip üreticisi, çip kıtlığının 2023’e kadar uzayabileceğini söylüyor.

Küresel yarı iletken kıtlığı, arabalardan robotik elektrikli süpürgelere kadar her şeyi üretmek için kullanılan mikroçiplerin işini zorlaştırmaya devam ediyor. En büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Intel’in CEO’su Patrick Gelsinger, tüm dijital ürünlerin üretimini zora sokan sorunun yakın zamanda iyileşmesinin muhtemel olmadığını söylüyor.

Perşembe günü bir web yayınında, “sektörün talebi yakalaması bir ila iki yıl daha alacak” dedi.

Tüm yeni arabalar, cam motorlarından navigasyon sistemlerine kadar her şeyi kontrol etmek için çok sayıda mikroçip ile inşa edildi ve çip kıtlığı, üretimin yavaşlamasına neden olduğu için otomobil imalat endüstrisi büyük darbe aldı. Yeni arabalara aç tüketiciler için bu durum, daha az araba olduğu anlamına geliyor. Araba alma işinin eskisinden daha zor ve maliyetli olacağı kesin. Çip problemin arabaların fiyatını artırır mı sorusuna evet diyebiliriz.

Otomotiv endüstrisini takip eden Guidehouse Insights‘ta analist olan Sam Abuelsamid, geleceği tahmin etmek zor olsa da, çip sıkıntısının en az 2022’nin başına kadar otomotiv endüstrisini etkilemesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey, genel olarak otomobil üreticilerinin daha yeni ürünlerine öncelik verdiğidir” diyor ve ekliyor: “Üretim döngülerinin 3, 4, 5 yılını dolduran modellerin üretim için parça alma olasılığı daha düşük olacak. Daha yeni ve daha yüksek hacimli araçlar, kamyonlar, daha yeni SUV’ler ve elektrikli otomobiller öncelik kazanacak.

Çipler Neden Önemli?

Çipler, akıllı telefonlarda, televizyonlarda, internet yönlendiricilerinde ve hatta ev iklim kontrol sistemlerinde kullanılan mikroçip işlemcileri içerir. Arabalar ve kamyonlar artık elektroniklerle dolu, dolayısıyla onlarda da var.

Abuelsamid, her arabanın bilgi-eğlence ekranlarından yakıt yönetimine ve stabilite kontrolüne kadar her şeyi kontrol eden en az iki veya üç düzine mikroçipe sahip olduğunu söylüyor. Gelişmiş güvenlik sistemleri ve sürücü yardım özellikleri gibi yüksek teknolojili donanıma sahip lüks araçlarda 100 veya daha fazla işlemci bulunabileceğini belirtiyor.

Üreticiler 2020’de ABD’de 14 milyon ve bir yıl önce 17 milyondan fazla araç sattı. Bu da yılda yüz milyarlarca mikroçip ihtiyacı yarattı.

Çip sıkıntısının sebebi ne?

Çip sıkıntısının ana nedeni COVID-19 salgınıdır. Otomobil üreticileri geçen yıl fabrikaları kapattıklarında, hem işçileri güvende tutmak hem de yeni araba talebindeki keskin düşüşle yüzleşmek için yarı iletken siparişlerini iptal ettiler.

Aynı zamanda, insanların evde çalışması ve eğlenmesi gerektiğinden bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlara olan talep arttı. Otomobil fabrikaları yeniden çalışmaya başladığında ve satışlar büyük oranda arttığında, mikroçip üreticileri artan talebe ayak uyduramadı.

Daha da kötüsü, Teksas’ta büyük bir kar fırtınası ve Japonya’da bir yonga fabrikasında çıkan yangın, zaten gergin olan yarı iletken tedarik zincirini daha beter hale getirdi.

Geçmişte otomobil endüstrisi için çip tedarik etmeyen Intel gibi şirketlerin üretime başlamayı teklif ettiğini söylüyor. Küresel yarı iletken endüstrisine hakim olan Tayvanlı şirket TSMC gibi büyük çip üreticileri daha fazla fabrika inşa ediyor.

Ancak Abuelsamid, çip üreticilerinin mevcut yeni araba talebiyle operasyonlarını hızlandırmasının birkaç aydan fazla süreceğini söylüyor. İşleri daha kötü hale getiren, yarı iletken endüstrisinin ezoterik doğasıdır ve üretim tesisleri için ekipman tedarik eden -fab olarak bilinen bir avuç şirket, artan talebi karşılamak için yarışırken kendi arz darboğazlarıyla karşı karşıyadır. Yarı iletken şirketlerinin şu anda yapmakta oldukları iyileştirmelerin yeni araba talebi üzerinde gözle görülür bir etki yaratmasının zaman alacağı aşikâr.