Bir motorun sadece bir araba için tasarlanması ve üretilmesi ender görülen bir durumdur. İşte özel motora sahip 7 araba.

Özel Motora Sahip 7 Araba

Özel motor tasarlamak, maliyetleri düşük tutmanın modern zamanlarda daha da nadirdir. Mümkün olduğu kadar çok otomobili kapsayacak kadar az motora sahip olmak, onları inşa etmek için modüler bir yaklaşım gibi, geliştirme maliyetlerinden tasarruf sağlar. Bu, üreticilerin aynı yapı taşlarını kullanarak farklı boyutlara ve performans yeteneklerine sahip farklı motorlar oluşturmasına olanak tanır.

Bir otomobil için bir motorun gittikçe artan nadirliği, Maserati’nin Nettuno V6 motorunu MC20 süper otomobili için geliştirdiğinde kaşlarımızı kaldırmamızın ve ardından “Nettuno’nun yalnızca MC20 için üretildiğini, bu nedenle onu yalnızca Şu araba.” Başka bir araçta işe yaramayacak, temiz ender bir motora sahip ilk otomobil değil, ancak Maserati’den başlayarak en ilginç olanların bir listesini hazırladık.

1- Maserati MC20

Özel Motora Sahip 7 Araba maserati mc20

Maserati’nin kendi geliştirdiği ilk motorunu uzun bir süre içinde tek bir otomobille sınırlaması garip görünüyor. Bununla birlikte, Maserati’nin yüksek performanslı motorlar baş mühendisi Matteo Valentini;

Plan, buradaki teknolojinin, özellikle ikiz yanmalı sistemin gelecekte diğer birçok motorda kullanılmasıdır


diyor. Bu ikiz yanma sistemi, motorun öne çıkan özelliklerinden sadece biridir ve 621 beygir gücündeki V6, gücünü üretmek için 12 buji kullanır. Esas olarak hava / yakıt karışımını ana odaya ayrı bir odada önceden yakan sistemi kullanmak, Nettuno motorun çılgın güç üretirken makul ölçüde ekonomik olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda turbo gecikmesini de azaltır, yani Maserati V6 motordan hatırı sayılır bir güç üretmeye devam ederken turbonun boyutunu küçültebilir.

2- Cadillac CT6

Özel Motora Sahip 7 Araba cadillac ct6

Yüksek performanslı Cadillac CT6-V, 2018’de yeni ve merakla beklenen Blackwing V8 motoruyla ortaya çıktı. 4.2 litrelik çift turbo, Cadillac’ın Northstar’dan bu yana ilk şirket içi çift üstten kamlı V8 motoruydu. İki çift sarmallı turbo, sıcak bir V konfigürasyonuna monte edildi. 550 hp ve 640 lb-ft tork üretirken motoru duyarlı ve verimli hale getirdi.

Blackwing üretimi karmaşık. Dolayısıyla pahalı bir motordu ve bu onun çöküşüydü. Sadece tek model arabada olmasının nedeni, Cadillac onu Escalade’de kullanmadan önce üretimden çıkmasıydı. Cadillac’ın çok iyi satmayı beklemediği 4.2 Platinum trim için normal CT6’da uyumsuz bir versiyon kullanıldı. Ancak hızla tükendi.

3- Porsche Carrera GT

Özel Motora Sahip 7 Araba Porsche Carrera GT

Porsche Carrera GT, başlangıçta turboşarjlı düz altı motor düşünülerek tasarlandı. Ancak, iptal edilen Porsche LMP2000 yarış programından türetilen efsanevi V10’u kullanmak için yeniden tasarlandı. Bu da Footwork Formula 1 ekibi için tasarlanmış bir V10 Porsche’den türetildi. Orijinal Carrera GT konsepti, V10’un 5.5 litrelik bir versiyonunu kullanıyordu, ancak üretim arabasına ulaştığında 5.7 litreye büyütüldü ve 603 hp yaptı. Carrera GT’nin 3,5 saniyede 100 km / saate, 8 saniyede 200 km / saate hızlanmasına ve bunu yaparken harika ses çıkarmasına olanak tanır.

4- Lexus LFA

Özel Motora Sahip 7 Araba Lexus LFA

Carrera GT gibi, Lexus LFA da kendi doğal emişli V10 motoruyla geldi. 553 hp‘yi 8.700 rpm’de tam olarak kullandı, ancak 9.000 rpm’ye kadar zorlanmaya devam edilebiliyor. LFA için Yamaha ile V10 geliştirme kararının bir kısmı, V8’den daha yüksek devire ve bir V12’den daha düşük bir pistonlu kütleye sahip olmasıydı.

Nihai ürün ayrıca Lexus’un o sırada ürettiği standart V6 motordan daha hafif oldu. Tasarım özetinin bir başka parçası da, kulağa F1 arabası gibi gelen, ancak çok gergin olmayan ve her birkaç bin milde bir yeniden inşa edilmesi gereken V10 yaratmaktı. Lexus, Lexus’un güvenilir olmasını istedi, bu nedenle LFA’nın V10’u titreşim kontrolü düşünülerek geliştirildi.

5- Audi Q7 V12 TDI quattro

Özel Motora Sahip 7 Araba Audi Q7 V12 tdi

Audi’nin V12 TDI motoru, bir binek araçta kullanılan ve yalnızca Q7 SUV’da bulunan tek on iki silindirli dizel motordur. Audi’ye göre, motor Audi R10 TDI yarış arabasının dizel teknolojisine dayanıyor, ancak gerçek DNA’yı paylaşmıyorlar.

6.0 litrelik motor, 2008’de üretilen bir SUV için 490 hp‘nin biraz üzerinde ve inanılmaz derecede güçlü 738 lb-ft tork üretti. Audi, Volkswagen ve Mercedes arasında geliştirilen dizel emisyon işleme teknolojisini kullanarak Q7 V12 TDI quattro’yu ABD’ye getirmeyi planladı. Avrupa için, V12 ile çalışan Q7 2012’ye kadar mevcuttu.

6- Toyota Century

Özel Motora Sahip 7 Araba Toyota Century

Toyota’nın lüks amiral gemisi sedan Century, tamamen Japon yerel pazarıdır, ancak bu bizi onu sevmekten alıkoymuyor. Century Royal versiyonu Japonya’nın resmi devlet arabasıdır, ancak her iki versiyon da Century’s V12 GZ serisi motora dayanıyor.

Bu motorlardan sadece iki tane var ve her ikisi de 1997 ile 2017 arasında üretilen ikinci nesil Century’e özeldi. 1GZ-FNE versiyonu sıkıştırılmış doğal gazla çalışıyor. 255 hp ve 299 lb-ft tork üretiyor. 2003-2004 yılları arasında mevcuttu. Benzinle çalışan 1GZ-FE ise, 295 hp ve 355 lb-ft tork üretiyor. Bununla birlikte, Japon Üreticiler Anlaşması’ndaki resmi rakamlardır ve 1GZ-FE’nin yaklaşık 308 hp ürettiğine inanılıyor.

7- Porsche 928

Özel Motora Sahip 7 Araba Porsche 928

Özel motora sahip 7 arabayı Porsche ile sonlandırıyoruz. Porsche, 1977’de 911’i değiştirmeye başladığında, önden V8 motorlu lüks bir grand tourer ile devam etti. Bu, Porsche’nin ilk üretim V8’iydi ve ilk yineleme, 4,5 litrelik tek bir eksantrik mili tasarımıydı. ABD pazar modellerinde 219 hp ve diğer her yerde 237 hp üretti.

1995 yılında üretimi bitirdiğinde, M28 motorunun en büyük versiyonu 5,4 litreydi ve 369 lb-ft tork ile 345 hp üretiyordu. Ancak, en hızlı 928 “Rekordwagen” idi. 928 Motorsports, LLC tarafından inşa edildi, süperşarjlı ve 6.54 litrelik V8’den 900 hp güç üretiyordu. Rekordwagen kara hız rekoru denemesi için inşa edildi ve Bonneville Salt Flats’te 216.63537 mph ile rekor kırıldı.