Elektrikli spor araba kulvarını desteklemek için tasarlanan Porsche Mission R, 2024 yılı için tamamen elektrikli bir Porsche Cayman‘ı işaret ediyor.

Porsche, 2021 Münih Otomobil Fuarı’nda markanın mevcut 911 GT3 Cup ve GT3 R modelleri gibi tek markalı bir yarış serisinde rekabet edebilmek için tasarlanmış tamamen elektrikli yarış arabası olan Mission R konseptini ortaya çıkardı.

Porsche Mission R konsepti yan tasarım

Şimdilik sadece konsept olan Mission R, mevcut Porsche Cayman ve Boxster modellerine benzer boyutta bir elektrikli spor otomobilin geleceğine dair ipuçları veriyor. Mission R projesinin arkasındaki ekip, her iki projeden de sorumlu olan ekiple aynı anda üretim üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

Mission R, toplam 800 kW (1.090 hp) veya “yarış modunda” sabit 680 hp üreten elektrik motoruna güç sağlayan “yaklaşık 80 kWh” bir bataryaya sahiptir. Mission R, 0-100 kmh’ye 2,5 saniyede ulaşıyor ve 290 kmh maksimum hıza sahip olacak.

Porsche Mission R konsepti fotoğrafları

Ekip, rejeneratif frenleme kurulumundan esas olarak ön motorun sorumlu olduğunu doğruladı, ancak sistemin gücü aküye geri beslemesine izin vererek menzili ve potansiyel iz süresini artırdı. Porsche, donanımın konumlandırılmasının geleneksel bir orta motor veya “pil ortası” sürüş deneyimi sunacağını iddia ediyor.

Porsche Mission R konsepti ön tasarım

Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume şunları söyledi:

[Mission R], tamamen elektrikli müşteri kitlesi ve motor sporları vizyonumuzdur. Mission R, Porsche’yi güçlü kılan her şeyi bünyesinde barındırıyor: Performans, tasarım ve sürdürülebilirlik.

Porsche, WLTP dereceli bir menzil sunmuyor, ancak Mission R’nin, pist düzenine ve performans kullanımına bağlı olarak, tam dolu bir pille “30 ila 45 dakika” arasında pist sürüşü yapabildiğini iddia ediyor. Yeni bir 900 voltluk elektrik mimarisinin kullanılması (Porsche Taycan üretiminden 100v daha fazla), Mission R’nin 340kW‘a varan hızlarda sadece 15 dakikada yüzde beş ila yüzde 80 arasında şarj olmasını sağlayacak.

Porsche Mission R konsepti arka tasarım

Önden bakıldığında Mission R, ana far ünitesine entegre edilmiş aynı dört noktalı LED gündüz sürüş farlarıyla Taycan ile tasarım detaylarının çoğunu paylaşıyor. Alt tampon, devasa arka kanatla birlikte devre hızlarında önemli bir yere basma kuvveti oluşturmaya yardımcı olması gereken Porsche Aktif Aerodinamik’i ( Porsche Active AerodynamicsPAA) barındırıyor.

Yan tarafta, konseptin Cayman veya 911 ile iki kapılı yerleşim düzeni ve eğimli tavan çizgisi ile daha çok ortak noktası var. Yeni geliştirilen, tek parça kafesi karbon fiberden yapılmıştır. Kabin ve kabin tasarımına entegre edilmiştir; Bu kurulum henüz FIA onayını karşılamıyor, ancak Porsche, otomobilin nihai üretimi için zamanı geldiğinde düzenlemedeki değişiklikleri etkileyebileceğini umuyor.

Porsche Mission R konsepti LED farlar

Arka tasarıma geçildiğinde, entegre Porsche yazısına sahip tek parça bir stop lambası grubu yer alıyor. Bu, otomobilin tasarımının parçasını oluşturur ve gelecekte üretim modellerinde tekrarlanması muhtemeldir. Büyük aktif kanat, arka uç tasarımını gayet güzel tamamlıyor.

İç mekanda, 3D baskılı ve 3D örgülü koltuklara sahip. Spartalı gösterge paneli bir çift ekrandan oluşuyor. Geleneksel bir gösterge paneli. Ayrıca direksiyon simidinde sayısız düğme ve anahtarla çevrili ayrı bir ekran mevcut.

Porsche Mission R konsepti iç mekan

Biri sabit, diğeri hareketli olmak üzere iki kamera yer alıyor. Sürücülerin test ve yarış sırasında araçtaki görüntülerini yayınlamalarına olanak tanıyor.