Porsche uyarı ışığı sorunu olan Taycan’ları geri çağırıyor. Alman üretici, uyarı ışıkları kendi kendine çalışmaya başladığı için bazı Taycan’ları geri çağırmaya başladı.

Alman otomotiv devi Porsche, 2020 ve 2021 yıllarında üretilen tüm Taycan modellerini geri çağırma kararı aldı. Son iki yılda toplamda 11.827 adet üretilmiş olan aracın geri çağırılma sebebi ise oldukça ilginç.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu’nun resmi sitesinde yazanlara göre, acil olmayan durumlarda tehlike ışıklarının etkinleştirilmesi sebebi ile otomobiller geri çağırılıyor. 13 Ekim tarihinde açıklanan geri çağırma kararında yazanlara göre, ışıkların yanlış çalışması diğer sürücülerin kafasını karıştırarak kaza riskini artırabilir yönünde.

Yaşanan olayı kısaca özetlemek gerekirse, normalde çarpışma öncesinde devreye girmesi gereken uyarı ışıkları, olmaması gerektiği zamanlarda devreye girebiliyor. Bu durum, 21 Ekim 2019’dan 17 Eylül 2021’e kadar üretilen Porsche Taycan araçlarının (Cross Turismo modelleri de dahil) Federal Motorlu Taşıt gerekliliklerine uymadığı anlamına geliyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu’nun raporunda şunlar yazıyor:

Ağustos ayının sonunda Porsche, söz konusu araçların FMVSS No.108 tarafından izin verilen otomatik etkinleştirme işlevini, çarpışma öncesi otomatik olarak uyarı ışıklarını etkinleştirecek şekilde programlandığı bilgisi edinildi.
Ardından Porsche, (Porsche’nin net bir güvenlik avantajı sağladığına inandığı) bu özelliğin FMVSS No. 108 ile çelişip çelişmediğini dikkatle analiz etti. Buna, uyarı ışıklarının izin verilen otomatik aktivasyonunu ele alan analizler de dahildi. Buna paralel olarak Porsche, etkilenen yazılım sürümlerini, parça numaralarını ve araç popülasyonlarını araştırdı.
6 Ekim 2021’de Porsche, söz konusu araçların, uyarı ışıklarının otomatik olarak etkinleştirilmesi bağlamında FMVSS No. 108 tanımına uymadığını belirledi.

Alman firma, işlevi kaldırmak için uyarı ışıkları yazılımını yeniden düzenleyecek. Etkilenen tüm araçlar hala Porsche garantisi kapsamında olduğundan, güncelleme ücretsiz olarak yapılacaktır.

Etiketler :