Radyatör fanı neden sürekli çalışıyor, radyatör fanı sürekli çalışırsa ne olur ve radyatör fanı sürekli çalışıyor ise ne yapılmalı?

Radyatör fanının sürekli çalışması durumunda aracınızın motorunda bir sorun olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bunu öğrenmek için ise radyatör fanının hangi durumlarda çalıştığını bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede aracınızın motorunda bir sorun olup olmadığını anlayabilir ve aracınızda oluşacak daha büyük arızaların önüne geçebilirsiniz.

Peki, aracınızdaki radyatör fanının sürekli çalışıyor olması aracınızda büyük bir arızaya sebep olur mu?

Radyatör Fanı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bütün araçlarda soğutma sistemi vardır ve bu sistemin en önemli parçalarından biri radyatör fanıdır. Radyatör fanı, motor belirli sıcaklığa gelince çalışarak motorun soğumasına katkıda bulunur. Motor ideal ısıya geldiğindeyse çalışmasını durdurur. Kimi zaman ise böyle olmaz ve bazı arızalardan dolayı radyatör fanının sürekli olarak çalışmasıyla karşılaşılabilir. Bu durumda hem araçtaki kişiler sesten dolayı rahatsız olabilir hem de aracın çalışma düzeni bozulabilir. Ayrıca, radyatör fanının sürekli çalışması durumunda hem motor daha fazla yakıt yakmaktadır hem de motorun ömrü kısalmaktadır. Bu yüzden radyatör fanının sürekli çalışması gibi bir durumla karşılaşıldığında aracın motoru düşünülerek gerekli önlemler alınmalıdır.

Hangi durumlar radyatör fanının sürekli olarak çalışmasına sebep olur?

Radyatör Fanı Neden Sürekli Çalışıyor? Sebepleri

Radyatör fanının sürekli olarak çalışması, motorunuzda oluşabilecek daha büyük arızalara sebep olacağı için oldukça dikkate alınması gerekmektedir. Bu yüzden radyatör fanının hep çalışmasına sebep olabilecek etkenler göz önüne alınmalı ve buna göre bir servise ya da oto tamircisine gidilmelidir.

Oto tamircisine gitmenize sebep olacak bu hususlar nelerdir?

İlk olarak fan motorunuza direkt olarak elektrik ulaşıyor olabilir. Bu yüzden aracınızı çalıştırır çalıştırmaz fanınız da hemen çalışabilir. Bu sorunu çözmek için de aracınızı elektrik ustasına veya servisine götürmeniz gerekecektir.

Fan motorunuza yapılan bağlantıda bir sorun olmasından dolayı radyatör fanınız sürekli çalışabilir. Bağlantı sorunu olması ise oldukça büyük bir sorundur ve yangına bile sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu tehlikeyi önlemeniz için aracınızı mutlaka kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Fan motorundan elektriksel şase durumu olabilir, buna bağlı olarak fanınız sürekli çalışabilir.

Fan müşürü düşük olabilir veya arızalı olabilir. Bu sebeplerden dolayı fanınız sürekli çalışıyor olabilir. Bu durumla karşılaştığınızda ise tamirciye fan müşürünün çalışıp çalışmadığını kontrol ettirebilir ve yenisiyle değiştirtebilirsiniz. (Fan müşürü aracın soğuması için gereken en önemli parçalardan biridir. Bu parçanın arızasını fark etmezseniz, aracınızın hararet yapmasına ve conta yakmasına sebep olabilirsiniz. Bu da sizlere araç tamirinizin oldukça maliyetli olmasına sebep olacaktır).

Bunların dışında kimi zaman araç modelinden dolayı da radyatör fanınız sürekli çalışıyor olabilir. Örneğin termostat seviyesi düşük olan araçlarda fan sürekli çalışabilir.

Radyatör Fanının Sürekli Çalışması hakkında uzmanlardan destek almak:

Bu yazımızda “Radyatör Fanının Sürekli Çalışması” problemine cevap verdik. Her zaman Radyatör fanının çalışma sebeplerinden kimileri oldukça tehlikeli iken kimileri ise araca bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden ne olur ne olmaz düşüncesiyle böyle bir sorunla karşılaşırsanız hem sizin hem de aracınızın iyiliği için bir servisten yardım almalısınız. Eğer radyatör fanınızın sürekli çalışmasını dikkate almazsanız, fanınız sürekli çalışmadan dolayı tamamen arıza yapabilir ve çalışmayabilir. Fanınızın çalışmaması da aracınızın motorunu soğutmayacağı için aracınızda hararet yapmaya sebep olacaktır. Bu da daha büyük sorunlara sebep olacağından dolayı önceden önlem almanız gerekecektir.