Radyatör hortumu neden şişer, radyatör hortumu patlarsa ne olur, araba neden su hortum patlatır, radyatör hortumu şişme sebepleri ve çözümü.

Otomobillerdeki radyatör hortumlarının şiş olup olmadığını gözlemlemek epey basittir. Araç çalıştığı andan itibaren radyatör hortumlarının standart sertlikte olması lazım. İçeride basınç olmasından dolayı belli bir sertlikte olacaktır. Bu vaziyet pek çok kullanıcı tarafından karıştırılmaktadır. Çalışan bir vasıtada su hortumları çok yumuşak olmaz. Basınçdan dolayı sertlik olur ve bu da normal bir haldir. Şimdi hangi hallerde radyatör hortumları şişer, taş gibi olur buna göz atalım.

Radyatör Hortumu Şişme Sebepleri ve Çözümü

Arabanın Su Hortumu Neden Şişer ?
Araçlarda su hortumları şişmesi; Eski hortum, termostat sistemi, LPG regülatör gibi pek çok parçadan dolayı kaynaklanabilir. Bunları farklı farklı açıklayalım.

  1. Termostat arızası su hortumunda şişme yapabilir:

Araçta bulunan termostat geç açıyorsa hortumlar şişebilir. Geç açtığından dolayı motor su ısısı yükselir ve hortumların şişmesine neden olur. Termostat denetimi bir usta vasıtasıyla kontrol edilmelidir.

2. LPG Regülatör arızası hortum şişmesine sebep olur:

LPG regülatör içinde diyafram diye tanımladığımız parça yer alır. Bu kauçuk bir parçadır. Motorun vakumunu, ne kadar gaz basılacağını ayarlayan ve sıcak suda gaza basılmasına engel olan bir parçadır. Diyafram devamlı sıcağa-soğuğa maruz kaldığından dolayı diyafram sertleşiyor ve yırtılıyor. İçerideki gaz dahi soğutma sistemine geçiyor. Kısacası soğutma suyuna gaz karışınca radyatör hortumlarının şişmesine neden oluyor. Radyatör kapağını açtığınızda gaz kokusu ve gaz çıkışı oluyorsa regülatör arızalanmış demektir. Regülatör değişimi yapılması gerekir.

3. Üst kapak contasının yanması petek hortum sertliği yapar:

Conta yandıysa motor içindeki basınç soğutma sistemine geçmektedir. Basınç devamlı hortumların içerisinden geçerek hortum sertleşmesine sebep olur. Contası yanık bir vasıtada hortumlar çok serttir ve üstelik uzun süre boyunca kullanılır ise hortum patlaması yaşanmaktadır.

4. Eski radyatör hortumu sertleşebilir:

Uzun zaman değişikliğe uğramayan radyatör hortumları sertleşebilir. Bu gibi halde arabanın motor sağlığı bakımından bir problem olmasa dahi, eskimesinden dolayı yolda hareket halindeyken ansızın patlayabilir. Radyatör hortumu patlarsa, araçtaki soğutma suyu tam boşalır ve büyük masraflara neden olabilir. Radyatör hortumları uzun ömürlüdür ve değişim sağlanmalıdır.