Renault çip krizini aşamıyor. Renault ve çip krizi sorunu büyüyor. Yeni üretim duraksamaları ile karşı karşıya.

Global çip tedarik krizi günümüzde pek çok markayı sarsmış durumda. Otomobil üreticileri ard arda gelen duraksamaları kararı ile üretime ara vermek zorunda kaldığı için zarar etmeye devam ediyor. Hatta bazı markalar şu an yaşanan çip krizinin, pandemi sürecinden daha yıpratıcı olacağını öngörüyor. Krizden en çok etkilenen markalar arasında bulunan Renault, yeni duraksama kararları alabilir gibi duruyor.

Automotive News Europe’un Fransız markadan aldığı bilgilere göre, Renault için kriz biraz daha büyümeye devam edecek. Sene sonunda 300.000 adet daha az araç üreteceğini tahmin eden üretici, üretimde daha büyük zorluklar çekeceğini öngörüyor. Yarın yılın üçüncü çeyreğine dair verileri paylaşması beklenen Fransız marka, daha önce bu rakamı 200.000 adet olarak paylaşmıştı. Renault yetkilileri şu anda bu iddialara net bir şekilde cevap vermemiş.

Reuters’in iddialarına göre ise bu tahmin edilen rakam çok daha büyük olabilir. Meslektaşlarımızın “konuya yakın” kaynaklardan aldığı habere göre, sert düşüş 300.000 ile 400.000 arasında modelin kaybına neden olacak. Reuters, farklı iki kaynağından da 350.000 ile 380.000 gibi veriler aldığını paylaşıyor.

Otomotiv sektörü devlerinin büyük bir kısmı çip krizinin 2022 yılına sarkacağını düşünüyor. Hatta bazı markalar bu krizin 2023 yılında bile devam edeceğini söylüyor. Bakalım markalar bu sıkıntıdan kurtulmanın bir yolunu bulabilecek mi?

Etiketler :