Yakın zamanda Paris Motor Showroom’da tanıtılan yeni Renault Megane E-Tech, farklı tasarımı ve performans özelliklerine sahip tamamen yenilenmiş elektrik motorunu onayladı.

Tamamen yeni Renault Megane E-Tech modeli, yeni güç ve yol tutuş teknolojileriyle birleştirilmiş gelişmiş ve şık tasarımıyla kompakt otomobillerde pazar liderlerine meydan okumaya hazırlanıyor.

Yeni Renault Megane E-Tech

Yeni Renault Megane E-Tech fotoğrafları

Yeni E-Tech, 110 Whp/L’nin üzerinde olağanüstü bir genel verimlilik derecesi sunar. Bu, yeni E-Tech’in önceki modellere göre iki kata kadar uzun mesafe kat edebileceği anlamına geliyor. Bunun yanı sıra E-Tech’in ağırlığı yüzde on oranında azaltılarak ailelere daha düşük fiyatla sunulması sağlanıyor.

Yeni Renault Megane E-Tech’in en çarpıcı özelliklerinden biri, yüksek kabin sıcaklığı için benzersiz tork ve daha fazla güç sağlayan, özel düşük voltaj kanalına sahip güçlü, yüksek enerjili elektrik motorudur.

Yeni Renault Megane E-Tech görüntüleri

Yüksek performanslı elektrik motoru, havayı genişletilmiş bir hava kanalından içeri çeker, sonra hava, bir alüminyum emme manifoldu aracılığıyla motor bölmesine geri itilir. İki aşamalı şarj sistemi, E-Tech’in bir dizi güç seviyesi sunmasına olanak tanır.

Yeni E-Tech, Megane serisinden daha güçlü olmasına rağmen, öncekilerden daha hafif ve daha küçük. Zoe ve Clio’nun aksine, yeni E-Tech, altmış ikinin üzerinde bir güç eşdeğeri sağlayan gelişmiş tek aşamalı bir başlangıç ​​sunuyor. Bu, E-Tech’in bir yolculuğun sonuna ulaşmak için ikinci bir takviye gerektirmeden önce 140 mil / saat maksimum otoyol hızına ulaşabileceği anlamına gelir.

Yeni Renault Megane E-Tech LED farlar

Renault Megane E-Tech serisindeki standart model, 12,2 volt, altı beygir gücünde benzinli motordan güç alıyor. Şirket, yakıt tüketimini ve emisyonları korurken bir elektrikli aracın tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlamak için bir dizi niş özelliği içeren E-tech elektrikli aracın yeni tip 2 versiyonunu tanıttı.

Örneğin, bugün piyasadaki çoğu aracın aksine, yeni tip 2 Renault Megane E-Tech, enerji tüketimini iyileştirmek için rejeneratif bir fren sistemi sunuyor. Sistem, araç dururken aküyü şarj ederek çalışır, böylece E-Tech ilk güç seviyesini geri kazanabilir ve enerji kaybetmeden seyahatine devam edebilir.

Yeni Renault Megane E-Tech jantlar

Yeni e-tech elektrikli araç, ana elektrik pili şarj edilirken kullanılabilen isteğe bağlı ikinci bir pil de sunuyor. Sisteme ikinci pil eklendiğinde, E-Tech, şarj seansları arasında altmış bin kilometreye kadar seyahat edebilir. Çok fazla görünmese de, tam kapasitede bir şarj işlemi yedi saat kadar sürebilir. Bu, elektrikli Nissan otomobilinin devam edebileceği beş saatten çok daha uzun.

Şirket, daha hızlı seyahat etmek isteyenler için Off-Peak Rate (OPR) adını verdiği bir sistem geliştirdi. Off-Peak Rate ile Renault Megane E-Tech, Açma-Kapama Anahtarı olarak bilinen bir pil sistemi ve Bellek Konektörü adı verilen bir bilgisayar kullanır. Açma-Kapama Anahtarı, tüm aracın tahmini maksimum kapasitesi için tek bir pilin kullanılmasına izin verir. Bellek Konektörü, aracın tahmini maksimum kapasitesi için gerekli birimin belirlenmesine yardımcı olur ve bunu, bu hedefe ulaşmak için kullanılacak optimum pil sayısını belirlemek için kullanır. Sonuç, Açma-Kapama Anahtarının pil kullanımında azalma ve şarj sırasında kullanılan pil sayısında artıştır.

Megane E-Tech ile ilişkili gerçek sürüş faydaları, özellikle konu yakıt tasarrufu olduğunda, artan verimliliğidir. Tipik bir otomobille karşılaştırıldığında, aynı kilometreyi yaparken yakıt tüketimini yarı yarıya düşürmekte. Ayrıca tasarımı ve aerodinamiği nedeniyle, araç hızını uzun vadede koruyabiliyor ve daha uzun mesafeleri çok daha az maliyet ile gidebiliyor

Yeni Renault Megane E-Tech iç tasarım

Bu verimlilik iyileştirmelerine ek olarak Renault E-Tech, klima koltuk sisteminin kullanımı sayesinde daha fazla yolcu konforu da sağlıyor. Aracın ön ve üst kısmında, yolcuların vücudunu soğutmaya yardımcı olan hava menfezleri ile inşa edilmiştir. Bu havalandırmalar, yolcuları çevreleyen havanın sıcaklığının sabit kalmasını sağlar ve bu da daha iyi bir sürüş deneyimi yaşatır.

Ayrıca, bu havalandırmalar sayesinde motorun sıcaklığı sabit kalır, performansını ve verimliliğini artırır. Genel olarak, otomobilin verimlilik kazanımları önemli tasarruflara dönüşebilir ve bu da E-Tech’i güvenilir, verimli bir otomobil arayan herkes için satın alınabilir kılar.

Yeni Renault Megane E-Tech iç mekan

Tüketiciye sağladığı bu avantajlara ek olarak, üretim süreci, herhangi bir otomobil üreticisinde bulunabilecek daha büyük estetik değişikliklerden birine yol açmıştır. Her E-Tech otomobili, zaten belirgin olan gövde stiline katkıda bulunan, kendine özgü bir şekilde tasarlanmış ızgaraya ve gövdeye sahiptir.

Özellikle ızgaralar, hava akışını artırmak ve sürtünmeyi azaltmak için çift aralıklı girişlere sahiptir. Son olarak, E-Tech, soğutma verimliliğini artıran ve aracın genel sıcaklığını düşüren en uygun şekilde tasarlanmış bir radyatör kullanır. Bu, daha fazla yakıt verimliliği, daha az kirlilik ve sürücü için daha fazla konfor sağlar.