Renault ve çip krizi… Renault, çip krizi nedeniyle Slovenya tesisindeki üretimi yavaşlatıyor. Dünya çapında devam eden kriz herkesi etkiliyor.

Dünya genelinde devam eden çip krizi, her markanın en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Daha önce pek çok tesiste üretimin durmasına ya da yavaşlamasına sebep olan bu durum, son gaz devam ediyor. İşte tam da bu nedenden dolayı Renault, Slovenya’daki tesisinin üretimini yavaşlatacak.

Slovenya’nın Novo Mesto bölgesinde yer alan bu tesis, aslında çok büyük bir üretim hacmine sahip değil. Ortalama olarak 2.400 kişiye ev sahipliği yapan bu tesis, Renault Clio ve Twingo ile birlikte Smart ForFour üretimi yapıyor. Bu karar ile birlikte Slovenya’daki yerel kaynakların iddialarına göre, tesis ortalama 350 kişinin işine son verecek. Bu bağlamda üretimde de yavaşlamaya gidileceği belirtilmiş.

Henüz konu hakkında resmi bir açıklama yok ancak görünüşe göre üretim, üçte bir oranında yavaşlayacak. Günde 650 adet otomobil üreten tesis, önümüzdeki hafta ile birlikte bu rakamı 480 adet seviyesine kadar indirmiş olacak. Bu durumun tesisin geleceği adına ne anlama geldiğini ise tahmin etmek güç. Tabii ki birçok kaynak bu kararın arkasında çip krizi olduğuna inanıyor ve biliyor. Ancak Renault, şu anda konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı.

Etiketler :