Sınırlayıcı, gelecekteki tüm Renault ve Dacia araçlarına takılacak ve şirketin yol kazalarını önleme çabasının önemli parçasını oluşturacak. Renault yeni modellerinin hızını 180 kmh ile sınırlayacak.

Renault Yeni Modellerinin Hızını 180 kmh ile Sınırlayacak

Renault Grubu, araçlarını daha güvenli hale getirmek için gelecekteki tüm Renault ve Dacia modellerinin en yüksek hızını 180 km / saat ile sınırlayacağını doğruladı.

Renault’nun yeni hız sınırlayıcısına, kazaları önlemek ve acil servislere yardımcı olmak için tasarlanmış bazı ekstra güvenlik ekipmanları eklenecek.

Şirketin önleyici güvenlik ekipmanları üç bölüme ayrılmıştır. “Algıla” adı verilen birincisi, daha güvenli sürüşü teşvik etmek amacıyla güvenlik puanı sağlamak için aracın etrafına noktalı sensörleri kullanarak sahibinin sürüşünü analiz edecek.

Renault ayrıca bilgi-eğlence sistemi için, sürücüyü rotası boyunca olası riskler konusunda bilgilendirmek için yol ve trafik verilerini işleyecek bir “Güvenlik Koçu” sunacak. Sistem ayrıca kazaya meyilli bölgelerden geçerken uyarılar da sağlayacaktır.

Yedek olarak Renault, özellikle keskin bir viraj gibi “açık ve mevcut bir tehlike” durumunda veya sürücünün bayılıp aracın kontrolünü kaybetmesi durumunda tetiklenecek, arızaya karşı emniyetli bir mekanizma planlıyor. Sistem, tehlike süresi boyunca otonom bir moda girecek ve sürücü kontrolü yeniden kazanana kadar aracı yavaşlatacak.

Evet Renault yeni modellerinin hızını 180 kmh ile sınırlayacak ancak grubun performans modellerinin de yeni hız sınırlayıcıya sahip olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte Renault, kısa süre önce daha sportif otomobillerinin yakında Alpine bayrağı altında markalanacağını doğruladı. Renault hız limiti yalnızca Renault ve Dacia etiketli araçlar için tasarlandığından, şirkete güvenlik sürüşü için bir çalışma sağlayabilir.

Renault ayrıca kaza durumunda acil servislere yardımcı olmak için birkaç güvenlik prosedürü tasarladı. “İtfaiyeci erişimi” adı verilen birincisi, ilk müdahale ekiplerinin elektrik yangınlarını su kullanarak söndürmesine olanak tanır.

Renault, sistemin yanıt sürelerini neredeyse iki saatten birkaç dakikaya düşürdüğünü söylüyor. Halihazırda Renault’nun elektrikli araçlarına takıldı, ancak yakında firmanın hibrit araçlarında da görülecek.

Grup ayrıca, “Kurtarma Kodu” işlevini gelecekteki tüm modellerine ekleyerek, kurtarma ekiplerinin bir aracı hızlı bir şekilde tanımlamasına ve yapısal bilgilerine erişmesine olanak tanıyacaktır. Yolcuları çıkarmak için panellerin kesilmesi veya çıkarılması gereken ciddi kaza durumunda Renault, kurtarma sürelerinin yolcu başına yaklaşık 15 dakika kısaltılabileceğini söylüyor.

Renault’nun iklim taahhüdü

Yeni güvenlik programının yanı sıra Renault, elektrifikasyona olan bağlılığını bir kez daha teyit etti. Şirket, 2025 yılına kadar Avrupa satışlarının yüzde 65’inin tamamen elektrikli araçlar olacağını söylüyor. Bu rakam 2030’da yüzde 90’a çıkacak.

Renault yeni modellerinin hızını 180 kmh ile sınırlayacak ve 2040’a kadar Avrupa’da tamamen karbon nötr olmayı hedefliyor. Grup, karbon üretiminin yüzde 90’ını oluşturan çelik, alüminyum, polimerler, elektronik, lastikler ve cam malzemeler söz konusu olduğunda çabalarını altı ana odak alanına odaklayarak başlayacak.

Yaklaşan Renault 5 EV için şirket, Zoe’ye şu anda takılı olanlardan yüzde 20 daha düşük karbon ayak izine sahip daha sürdürülebilir piller kullanacak. Renault ayrıca, bir elektrikli aracın pilinin gerektirdiği kobalt, nikel ve lityum için kapalı döngü geri dönüşüm devresi de dahil olmak üzere hücreler için hammadde tedarik etmenin daha yeşil yöntemlerini bulmak adına tedarikçilerle birlikte çalışıyor.

Etiketler :