Saab markası otomotiv piyasasına geri dönüyor. Hakları Çinli Evergrande grubunda bulunan Saab, yeniden satışa çıkıyor.

Çinli Evergrande Grubu, isim hakkında sahip olduğu Saab’ı tekrar satmaya karar verdi. Şu anda Amerika ve Avrupa’da çeşitli yatırım fonları ile görüştüğü ifade edilen markanın, bu satış ile birlikte 300 milyar doları aşan borcunun bir kısmını kapatması bekleniyor.

Saab Otomobil

Uzun süredir Çinli Grubu’n yönetim hissesini elinde bulundurduğu Saab, uzunca bir süreden sonra otomobil dünyasına geri gelebilir. CEO Stefan Tilk, şimdiden markaya yoğun ilgi olduğunu ifade etse de, yasal sebeplerden dolayı bu markaların adlarını paylaşamıyor. Aynı zamanda markanın değeri de henüz resmi olarak açıklanmış değil. Ancak sektör analizcilerine göre Saab yeni sahibini 1 milyar dolara yakın bir fiyatla bulabilir.

Saab Otomobil iç mekan

Çinli Evergrande’nin işi ise oldukça zor. Ortalama üç aydır borçlarını ödeyemediği iddiası olan grup, otomotiv dünyasına büyük umutlar ile giriş yapmıştı. National Electric Vehicle Sweden‘ı (NEVS) satın alan grup, Hofer ve Koenigsegg gibi markalarla da resmi işbirlikleri yapmıştı.

Saab Otomobil motor

Saab’ı da içine alan geniş bir ürün yelpazesine sahip olan NEVS, alt markaları ile birlikte yeni sahibine merhaba diyecek. Acaba Saab’ı hangi marka satın alacak? Kim bilir, belki de bir efsanenin geri dönüşüne tanıklık ediyor olabiliriz.