Sahibinden.com araştırması sonrasında paylaşılan verilere göre, 2. eldeki hareketlilik hızla devam ediyor. Genç otomobiller daha çok ilgi görüyor.

Sahibinden.com’un her ay düzenli olarak paylaştığı vasıta raporu elimize ulaştı. Satılan otomobil sayısının Eylül ayına göre yüzde 22 oranında arttığını belirten sahibinden.com, özellikle genç otomobillere olan ilginin daha fazla yoğunlaştığını açıkladı.

Ekim ayında 0-3 ve 4-6 yaş gruplarındaki araçların payı, Eylül ayına oranla yükselmiş durumda. Bu ay yine en çok ilan verilen kategori otomobiller olurken, karavan ilanlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 77 oranında arttığı gözlemleniyor.

Mark ve model sıralamasında ilk sırada her zaman olduğu gibi Renault Clio yer alıyor. İkinci sıraya Volkswagen Passat yerleşirken, bronz madalya Opel Astra’ya gitmiş. İlk beşi sırasıyla Renault Megane ve Ford Focus tamamlıyor. Ekim ayında en çok ilan verilen SUV markası ise Nissan olarak kayda geçmiş.

Vasıta raporuna göre Ekim ayında yine en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli otomobillerin satıldığı belirtiliyor. Sıfır otomobillerde dizellerden vazgeçen Türk halkı, ikinci elde dizel tutkusunu devam ettiriyor. Ekim ayında en çok ilan verilen model yılı ise 2015 olmuş.

İlanların yüzde 30’u, 0 – 100.000 kilometre aralığında yer alıyor. Ekim ayında sahibinden.com’a açılan ilanların yüzde 24.1’inin ise 50.001 – 100.000 TL arasında fiyatlandırıldığını belirtelim. İkinci sıra yüzde 23.6 ile 100.001 – 150.000 TL arası otomobillere gitmiş. Diğer yandan 300.000 TL ve üstü fiyat etiketine sahip otomobillerin oranının, 50.000 TL altındaki araçlardan daha fazla olduğunu görmek mümkün.

Ekim ayında kullanıcıların en çok ilgisini çeken modeller ise Volkswagen, Renault, BMW, Opel ve Ford olmuş.