Saim Aşçı’dan TOGG açıklaması. Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, altyapının büyük bir ivmeyle ülke çapında gelişeceğini vurguladı.

Yedek parça ve otomotiv satış sonrası sektöründe 50 yılı aşkın süredir faaliyetini sürdüren Motor AŞİN, Türkiye’nin yerli otomobil projesi TOGG’a ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, ilk otomobilin seri üretim bantlarından çıkıp yollarla buluşmasının ardından, elektrikli otomobillerin ihtiyacı olan tüm altyapının büyük bir ivmeyle ülke çapında gelişeceğini vurguladı.

Aşçı, Türkiye otomotiv sanayisinin tecrübelerine değinerek:

Bu proje için çalışan binlerce mühendis içinde çok nitelikli 500’e yakın mühendis projenin yarınına imza atmak üzere üstün gayretle çalışıyorlar. 2023 yılına kadar kademeli olarak toplam 4 bin 300 kişilik istihdam sağlanması hedefleniyor. Yazılım, otonom, elektrik gibi teknik konularda uluslararası standartları yakalamaya çalışıyorlar. Ülkemizin böyle gecikmiş olan bir projeye start vermesini, canı gönülden destekliyoruz. Üretime geçişle birlikte bu girişimin maksimum 5 sene içinde otomotiv satış sonrası ekosistemini ve yedek parça sektörünü de hızla dönüştüreceğini öngörüyoruz. Türkiye otomotiv sanayisi edindiği köklü tecrübelerle çok güçlü bir yapıda ve TOGG projesi kapsamında üretilecek otomobillerin ihtiyaç duyacağı tüm komponentleri geliştirecek, OEM ve eşdeğer parça statüsünde üretim kabiliyetine sahip birçok yerli markayla 6 Milyar Euro’luk pazarın 2 katı büyüme potansiyeli var.

ifadelerini kullandı.

Otomotiv yedek parça sektöründe 130’dan fazla üreticinin distribütörlüğünü sağlayan Motor AŞİN, TOGG projesinin tüm otomotiv sektöründe oluşturacağı etkilere ilişkin birtakım değerlendirmelerde de bulundu. AŞİN tarafından yapılan açıklamaya göre:

TOGG projesinin en heyecanlandıran konusu belki de kamuoyunda çok fazla gözükmeyen, nitelikli istihdamla sadece üretim boyutu değil, belki yazılım ve yönetim noktasında küresel olarak yarını ve daha gelişmiş noktaları konuşan projelendiren ve hayata geçirmek üzere pozisyon alan ender ülkelerden biriyiz. Bu bizi global piyasada milli projemiz olarak çok üst segmentlere taşıyacağı özgüvenini veriyor. Kısacası bu proje ekibi yarını konuşuyor. Bunun, arkadan gelecek mühendis veya teknisyen boyutundaki tüm genç jenerasyona da büyük ümit ve heyecan verdiğini düşünüyoruz. Bu nokta bütün paydaşlarca bu projenin ülkenin milli seferberliği konumunda değerlendirilip, desteklenmesi en büyük arzumuz.

denildi.

Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, 2019 yılında lansmanı yapılan TOGG’un, ülkemiz adına otomotivde bir milat olduğunu belirtti. Türkiye’nin dünya çapında bilinen Toyota, Hyundai, Fiat, Ford ve Renault gibi markalara üretim yaptığını; fakat aynı zamanda, arka planda bu üretimlerin dışında birçok otomobil markasına yedek parça desteği sağladığını belirten Aşçı; ülkemizin bilhassa binek araç üretimi konusunda hali hazırda güçlü bir insan kaynağına ve tecrübeye sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :