TRT Haber’in iddialarına göre sıfır otomobilde taahhütlü satış dönemi başlıyor mu? Sıfır otomobilin satışı ilk 6 ay yasaklanabilir.

Son aylarda sıra dışı olaylar ve zamlar pazarına dönen Türk otomobil endüstrisi, flaş bir karar ile sektörü değiştirebilir. TRT Haber’in iddialarına göre ilerleyen günlerde “taahhütlü satış” uygulaması hayata geçirilecek. Bu karar doğrultusunda sıfır otomobil satın alan kullanıcılar, bu araçları satın alırken bir sözleşmeye imza atacak. Böylece sıfır otomobilin satışı 6 ay boyunca yasaklanmış olacak.

TRT Haber, bu kararın “fırsatçıların” önüne geçeceğini ifade ediyor. Üretim ve tedarikte yaşanan sıkıntılar nedeniyle otomobil bulmakta ciddi anlamda zorlanan tüketici, ikinci elde yükselen fiyatların altında da ezilmiş durumda.

Bu karar ile birlikte piyasadaki “al-satçı” kişilerin önüne geçilmesi planlanıyor. Sıfır otomobil alımlarında getirilecek olan bu yeni altı aylık limitin, son dönemde gündemde olan “stokçuların” elini sıkıştıracağına da inanılıyor. Kullanıcının bu sözleşmeyi bozması halinde ciddi bir ceza ödemesi de gündemde yer alan konular arasında.

Araçların altı ay sonra satılmasına engel olacak bir durum bulunmuyor. Ülkemizde artık günden güne artan araçların, altı ay sonra satılması ise kulağa epey makul geliyor. En azından ihtiyaç sahiplerinin arabaya kavuşması sağlanabilir.

Yine de bazı markaların bu “taahhütlü satış” uygulamasına başladığı ifade edilmiş. Markalardan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da konu hakkında yaşanan bir gelişme olursa sizleri mutlaka bilgilendireceğiz.