AKP milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye yayılan yeni torba yasada araba tutkunlarını ilgilendiren yeni haberler var. Sigara ve otomobilde vergi artırma

Özel Tüketim Vergisi’ni birtakım yeni araçlarda standart duruma getiren kanun, Cumhurbaşkanı’na tütün ürünleri ve otomobillerin vergilerini de üç kat artırma yetkisi verecek.

Bu ürkütücü yasaya geçmeden evvel gelin ATV ve UTV modellerinde yapılacak yeniliklere bakalım. Şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu’nda incelenen torba yasaya göre, bu tip araçların fiziki ve teknik özellikleri bazen kendilerini vergiden muaf kılıyor. Eğer yeni torba kanun Komisyon’dan geçerse, ATV ve UTV’lerin tamamından yüzde 25 vergi alınacak.

Yasadaki bir başka enteresan ayrıntı da karavanlar ile ilgili. Halihazırdaki yasalar, sıfır ticari araçları sanki parasal bir yük durumuna getiriyor. Eğer aracınız 2000 cm3‘ten düşük bir motora sahipse karavana dönüşmesi ile yüzde 130-150 ÖTV bandına giriyor. Eğer motor hacmi bu rakamdan büyükse, kullanıcılar yüzde 220 gibi can sıkan bir vergilendirme ile birlikte kalmış oluyor. Eğer torba kanun önerisi kabul edilirse bütün karavanlardan yüzde 45 ÖTV alınmaya başlanacak. (Sayfa 26 – Madde 57)

Yasa tasarısının en çok dikkat çeken maddesi; Cumhurbaşkanı’na verilecek vergi artırma yetkisi olacak. Buna ilave olarak Cumhurbaşkanı, motorlu taşıtların ÖTV uygulamalarında değişik matrah kümeleri oluşturmaya, matrah kümeleri ve motor kuvveti değişik olanları belirlemeye yetkisi olacak. (Sayfa 26 – Madde 56).

Etiketler :