Skoda Enyaq iV geyik testinde sınıfta kaldı. Aynı platformu kullanmasına rağmen VW ID.4’ün gerisinde kalan araç, geyik testinde kötü bir performans sergiledi.

1 Eylül 2020 tarihinde Prag şehrinde tanıtılan yeni Skoda Enyaq iV, Volkswagen Grubu’nun MEB elektrikli araç platformunu kullanan Skoda modeli olarak yelpazeye eklenmişti. Volkswagen ID.4 ile birlikte aynı bileşen ve teknolojiyi paylaşan otomobil, geyik testinde Volkswagen’in oldukça gerisinde kalarak dikkati üzerine topladı.

Geçen Haziran ayında km77 tarafından yapılan geyik testinde, VW ID.4’ün 73 km/sa hızda konilerden başarıyla geçtiğini hep birlikte görmüştük. Ancak test pilotu testten sonra aracın kontrol sisteminin her zaman yeterli şekilde davranmadığını da söylemişti. Ulaşılan maksimum hız daha düşük olsa da Enyaq iV modeli için de benzer durum geçerli.

Skoda’nın yeni elektrikli modeli, konilere çarpmadan saatte 67 km/sa hıza ulaşabildi. Aracın, ID.4 modelinde olduğu gibi konilerden geçmek için arka tekerleği frenleyen elektronik kontrol sistemi bu modelde de neredeyse aynı şekilde çalışıyordu. Fakat aracı iki kez savurduktan sonra çok fazla dengesi bozulmaya başlıyor.

Daha yüksek süratte yapılan denemelerde, sistem yine benzer davranışlar ortaya koydu. Test esnasında Enyaq iV modelinde 58 kWh kullanılabilir batarya yer alıyordu. Bunun yanında otomobilin 1.950 kg ağırlığa sahip olduğunu söylemek gerek. Neredeyse aynı özellikleri bulunan ID.4 modelinin yaklaşık olarak 1.891 kg ağırlığı olduğunu da yazımıza ekleyelim. Ancak iki otomobilin arasındaki bu ciddi performans farkını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Yeni Skoda Enyaq iV geyik testi: