Araçlarını daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını araştıran Skoda, tedarik zincirlerini kısaltmaya ve diğer endüstrilerin yan ürünlerinden yararlanmaya yardımcı olabileceğini söylediği bir çift yeni iç malzeme geliştirdi.

Skoda’dan Biyolojik Hammadde

Skoda, şeker pancarı hamurundan yapılan ilk malzeme için şimdiden patent başvurusunda bulundu. Şirket, hamuru boyamak için özel bir yöntem kullandığını ve bunun daha sonra iç mekanda tasarım vurguları oluşturmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Daha da iyisi pancarlar, Skoda’nın Çek Cumhuriyeti’ndeki Mlada Boleslav genel merkezinin yakınındaki Dobrovice‘den geliyor. Bu, aksi takdirde atılabilecek bir yan ürünü kullanmanın yanı sıra, onu fabrikaya taşımanın daha az CO2 yaydığı anlamına gelir.

İkinci ürün henüz araştırma aşamasında ama bir tür kamış otu olan miscanthus kullanıyor. Çim hızla büyür ve yol boyunca CO2’yi hapseder. Yine Skoda bir yan üründen yararlanıyor, çünkü çim genellikle biyoyakıt olarak kullanılıyor ve kalıntılar ince parçalara ayrılabiliyor.

Malzemelerin kalitesini göstermek için Skoda, içini daha görünür kılmak adına zemini ve sağ yan kapıları eksik olan bir Octavia üretti. Pancardan yapılmış ön paneldeki süs parçaları, kamışlarla süslenmiş kapı kartları ve A-sütunları ile, otomobil üreticisinin daha sürdürülebilir olan çekici iç mekanları nasıl yapabileceğini gösteriyor.

Yeni malzemelerin yanı sıra otomobil, The Woolmark Company tarafından onaylanan yüzde 100 yeni yünden üretilmiş süs parçaları ve geri dönüştürülmüş PET şişelerden yapılmış kumaşlar da kullanıyor. Tüm bunlar, Skoda’nın kendisini plastik ve deri kullanımından kurtarması için yapılıyor.

Skoda’nın teknik geliştirme başkanı Johannes Neft, Sürdürülebilirlik alanında öncü bir rol oynamayı hedefliyoruz dedi. Bu konuya bütünsel bir yaklaşım getiriyoruz ve araç filomuzun CO2 emisyonlarından çok daha fazlasını ele alıyoruz. Ayrıca ekolojik kaynaklı malzemeleri araştırmaya, kullanmaya ve örneğin hindistan cevizi lifi veya pirinç kabuğu gibi malzemelerin gelecekte nasıl kullanılabileceğini araştırmaya odaklanıyoruz şeklinde konuştu.

Etiketler :