Stellantis Maserati Ghibli için elektrik platformu kuruyor. Otomobil üreticisi ayrıca İtalya’daki üretimini de elden geçiriyor.

Stellantis, EV dünyasına geçmek için diğer büyük otomobil üreticilerinden biraz daha yavaş davrandı. Ancak şirket bu yönde yeni bir hareket başlattı. Bu hareket, gelecekte önemli bir adım olacak. Otomobil üreticisi İtalya’nın Torino kentindeki fabrikayı elektrikli araçlar yapmak için bir merkeze dönüştürmeyi planlıyor.

Ayrıca Stellantis, Mirafori fabrikasında Maserati Ghibli ve Quattroporte sedanlarının elektrikli versiyonlarını üretecek. Bu elektrikli araçların ilki 2022’de gelecek.

Stellantis Maserati Ghibli için Elektrik Platformu

Automotive News Europe’un bildirdiğine göre şirket, yaptığı açıklamada, “Stellantis, tüm İtalyan sanayi sitelerinin enerji geçişini öngörmek ve buna hazırlanmak için kararlılık ve hevesle çalışıyor,” dedi.

İtalyan imalatının yeniden işlenmesi, maliyetleri düşürme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Oradaki Stellantis fabrikalarının üretim maliyetleri Fransa ve İspanya’dakinden dört kata kadar daha yüksek. Bunun nedeni, İtalya’dan gelen araçların beklenenden daha düşük satışlara sahip olması ve bu da her bir birimin inşası için yapılan harcamaları artırıyor.

Otomobil üreticisi, İtalyan fabrikalarında tasarruf etmek için saçma sapan adımlar attı. Örneğin şirket, Mirafiori fabrikasında tuvalet sayısını azalttı ve temizlik hizmetlerine önem vermedi. Bu hareket, biraz paradan tasarruf etmeyi sağlasa da, sorunu gerçekten çözmek için yeterli olamaz.

Stellantis, önümüzdeki iki yıl içinde 20 elektrikli model piyasaya sürmeyi planlıyor ve bunlardan 10’u tam elektrikli olacak. Ayrıca, bir araç hem PHEV hem de tamamen elektrikli bir model olarak gelecek. 2021’in ilk yarısı için ürün planında elektrikli bir Jeep bile var.