Stellantis’in yeni şarj ağı planları. Stellantis, 15.000’den fazla şarj istasyonu kurup ağını daha fazla genişletmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde Stellantis’in LG ve Samsung ile yaptığı batarya anlaşmasını sizlere sunmuştuk. Elektrikli otomobillere çok büyük yatırımlar yapan Stellantis firması, bu alanda ilerlemeye devam etmek istediğini belli ediyor. Bugün yapılan açıklama ile yeni bir kamu şarj ağı oluşturmayı planladığını belirtti.

TheF Charging ile birlikte Avrupa’da kurulacak olan şarj ağı, 4 yıl içerisinde tamamlanacak ve 15.000’den fazla şarj istasyonu kurulacak. Bu istasyonlar, şehir merkezlerinde, hastane ve okul gibi kamu alanlarında, havaalanları, tren istasyonları ve limanlar gibi yerlere yapılacak.

Ağ herkese açık olacak, ancak Stellantis’in müşterileri “özel koşullara” sahip olacak. Diğer markalardan otomobillere sahip kişiler muhtemelen daha fazla ödemek veya en azından yeni ağda bir hesap oluşturmak zorunda bırakılacak.

Kaç tane DC hızlı şarj cihazının kurulacağı henüz net olarak belli değil. Fakat şarj ağının büyük bir parçası olacakları kesin. Bunun dışında, ilk hızlı şarj cihazlarının bu sene içerisinde İtalya’da kurulması bekleniyor.

Stellantis tarafında konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Elektrikli ve elektrikli mobiliteyi teşvik etmek için geniş bir Avrupa ağı oluşturma amacıyla ve kullanıcı deneyimini optimize etmeye büyük önem vererek, iki şirket bu nedenle tüm Avrupa’da 1000’den fazla yer sahibi. Müşterilerin ana şarj gereksinimlerini karşılamak için: şehir merkezlerinde, hastaneler ve okullar gibi kamu kurumlarında, havaalanları, tren istasyonları, limanlar gibi ulaşım merkezlerinde, spor ve sağlıklı yaşam merkezleri, oteller, restoranlar gibi eğlence tesislerinde kurulacak. Avrupa’da 2 milyon park yerinde toplamda 15.000’den fazla lokasyonda inşa edilecek.

Bu konumlar, Stellantis ve TheF Charge tarafından en az 2025 senesine kadar ortaklaşa geliştirilecek ve tanıtılacak şarj ağının bir parçasını oluşturacak. İlk hızlı şarj istasyonlarının İtalya’da, ardından tüm Avrupa’da kurulması planlanıyor.