Sürücüsüz Serçe taksi, Karaelmas ekibi tarafından Robotaksi-Binek Otomobil yarışmasında sergilendi. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Bilişim Vadisi’nde düzenlenen yarışmada 1989 model Tofaş Serçe hurda bir halde alınıp sürücüsüz otonom bir taksi haline getirildi.

Sürücüsüz Serçe
Sürücüsüz Serçe Taksi

Uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest tarafından düzenlenen bu yarışma Bilişim Vadisi’nde başladı. Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Karaelmas takımı, ortaya koydukları 1989 model sürücüsüz taksi ile büyük dikkat çekti.

Karaelmas Sürücüsüz Serçe Robotaksi

Yarışmanın formatı gereği içten yanmalı motoru sökülen araç, sarı renge boyanıp yaklaşık 8 ay süren bir çalışmadan sonra ortaya çıktı. Araç üzerine yapılan bütün işlemler ile yaklaşık 15 bin ₺ harcanan sürücüsüz serçe parkura çıkacak.

Yarışmada araca yerleştirilen sensörler ile hareketini sağlayarak yolunu bulacak ve bir noktadan aldığı yolcuyu hedef noktaya bırakıp, aracı park ederek parkuru tamamlamış olacak.

Otonom Sürücüsüz Taksi
Karaelmas Robotaksi

Yarışma kapsamında ‘Özgün Araç‘ kategorisinde yarışan ekip, kazanırsa toplam 75.000 ₺ para ödülünün sahibi olacak.

Karaelmas takımının kaptanı, yarışmaya 2 yıldır katıldıklarını ve finale kadar gelebildiklerini söyledi. Bu yılda katıldıkları yarışmada ilk 3’te yer almayı hedefliyorlar.