Hakkında fazla yazılıp çizilmeyen süspansiyon sistemleri incelemesine hoş geldiniz.

Değerli araç tutkunları özellikle B ve C segmenti araçlar ülkemizde oldukça sevilmekte ve hemen hemen her yaştan insana hitap etmektedir. Her geçen yıl rekor satış rakamları yakalayan bu segment modelleri ile sıkça karşılaşmak mümkün. Tercih edilmelerinin başlıca sebepleri konfor açısından yeterli, aile kullanımına uygun, şehir içi kullanımı pratik, gösterişli ve en önemlisi de kullanıcısını yakıt bakımından üzmemesidir. Ancak bir süspansiyon konusu var ki satış aşamasında kullanıcıya çok bahsedilmeyen çok fazla yerde de yeterli bilgi bulamadığımız bir konu. Bağımsız süspansiyon mu yoksa torsiyon süspansiyon mu ? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Torsiyon Süspansiyon Nedir ?

Torsiyon Çubuğu

Bağımlı süspansiyon olarak da bilinen bu süspansiyon sisteminde arka tekerler için kullanılan ve iki tekeri birbirine bağlayan bir boru kullanılır ve bu boruya torsiyon çubuğu adı verilir. Bu sistemde iki teker birbirine torsiyonla bağlıdır ve torsiyonun helezon yoluyla şasiye bağlantısı yapılmaktadır. Kısaca iki teker birbirine bağlı olduğu için tek bir tekerden herhangi bir darbe alınsa bile iki tekerde etkileneceği için şasiye aktarılan sarsıntılar bariz bir şekilde hissedilir olmaktadır.

Torsiyon (Bağımlı) Süspansiyon Avantajları

Üretici açısından, sistemde az parça kullanıldığı için maliyetleri oldukça düşüktür. Aynı zamanda kullanıcısı açısından da bakım ve parça maliyeti düşüktür.

Şasiye yerleştirilmesi için çok fazla alana ihtiyaç yoktur. Bu yüzden aracın içerisinde daha geniş bagaj hacmi oluşturulmasını sağlar. Ancak aynı modelleri baz alıp farklı süspansiyon sitemleri entegresinden bahsedersek bu avantajı yok sayabiliriz.

Bağımlı Süspansiyon Dezavantajları

En büyük dezavantajı sürüşü doğrudan etkileyip sürüş konforunu oldukça düşürmesidir. Özellikle de tek taraflı teker darbelerinde aracın tümüyle sarsılmasına yol açar.
Hızlı ve keskin girilen virajlarda aracın savrulmasına neden olup kontrolü zorlaştırır.

Torsiyon Çubuğu
VW Golf 1.6 TDI Torsiyon Sistemi

Kendi bakış açımızdan değerlendirecek olursak sadece maddi açıdan bakım ve onarım maliyetinin düşük olması, güvenlik ve konforun önüne geçip tercih etmemizi sağlar mı ? Bizce hayır ..! Birde bağımsız süspansiyonu inceleyelim.

Bağımsız Süspansiyon Nedir ?

Bağımsız Süspansiyon

Süspansiyon sistemleri incelememize bağımsız süspansiyon ile devam ediyoruz. Bağımsız süspansiyon, torsiyonun aksine sağ ve sol süspansiyon sistemlerinin birbirinden ayrı salıncak ve amortisör-yay bağlantısı ile birleşen, bağımsız çalışabildiği sistemdir. Böylece herhangi bir tekerden alınacak olan darbe bir diğer tekerin bağlı olduğu sistemi veya doğrudan şasiyi etkilemez.

Bağımsız Süspansiyon Avantajları

Aracın darbe emilimini oldukça artırdığından konforu olumlu yönde doğrudan etkileyecektir. Uzun yolculuklarda arabacı tabiriyle yola yapışır, güvenli ve bol süzülmeli bir yolculuk sağlar.

Hızlı girilen keskin virajlarda aracın yola daha iyi tutunmasını sağlayıp kontrolü kolaylaştırır.

Bağımsız Süspansiyon Dezavantajları

Torsiyonun aksine bağımsız süspansiyon sisteminin söylenebilecek tek dezavantajı üretim için oldukça maliyetli olmasıdır. Kullanıcı açısından da herhangi bir bakım onarım durumu söz konusu olduğunda masrafı biraz daha fazla olacaktır.

Bağımsız Süspansiyon
VW Golf 1.4 TSI Bağımsız Süspansiyon Sistemi

Sonuç: Hangi Süspansiyon Sistemi Daha İyi?

Sonuç olarak B ve C segmenti bazı arabalarda motor seçeneklerine göre sunulan süspansiyon sistemleri değişiklik göstermektedir. Bu nedenle düşük ve orta segmentte araç arayışında olan kişinin özellikle bu bilgileri göz önüne alarak bir seçim yapması önemlidir.

Son olarak modeli aynı olup motor seçeneklerine göre süspansiyon sisteminin değişik gösterdiği bir araca örnek verecek olursak VW Golf’ü bu ayrım sınıfında kullanabiliriz. VW, Golf modelinin üretiminde torsiyon çubuğunu kullanmayı tercih etmiştir. Golf 1.4 TSI, 1.5 TSI, 2.0 TSI ve 2.0 TDI motor seçeneklerinde bağımsız süspansiyon kullanmasına rağmen 1.0 TSI, 1.2 TSI, 1.6 TDI gibi motorlarında şaside torsiyon süspansiyon sistemini kullanmayı tercih etmiştir.

VW Golf Bağımsız ve Torsiyon

Yukarıdaki görselde de ufak bir test görüntüsü mevcut. Bu fotoğraftan anlaşılacağı üzere model aynı olsa bile süspansiyon sisteminin değişikliği aracın yürüyenini nasıl etkilediğini görüyoruz. En büyük hayal kırıklığı tabii ki arabaların satış aşamasında bu detay bilgilerinin alıcıya verilmemesidir. Özellikle bu segmentte araba alacak olan kullanıcılara tavsiyemiz, süspansiyon sistemini sorgulamaları ve bu detayları göz önünde bulundurarak seçim yapmaları olacaktır. Keyifli Sürüşler…