Tesla GigaBerlin fabrikasında 45 saniyede üretim. Tesla bu fabrika ile birlikte tüm Avrupa’nın Model Y ihtiyacını karşılamayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Tesla’nın Gigafactory Berlin’in açılışı için düzenlediği fuar hakkında konuşmuştuk. ABD’li üretici, düzenlenen etkinlikte üretim hattının hazır olduğunu ve sadece 45 saniyede bir Model Y gövdesi üretebileceğini belirtti.

Tesla GigaBerlin Fabrikası görselleri

Yapılan hesaplamalara göre, eğer fabrika durmaksızın çalışır ise 700.000’den fazla otomobil gövdesi üretecek. Tabii ki verilecek olan bakım araları ile bu üretim sayısının yaklaşık olarak 600.000 adede gerilemesi muhtemel.

Tesla GigaBerlin Fabrikası araç gövdesi

Bu sayılar şu an için biraz yüksek tahminler olsa da Gigafactory Berlin’de en az 500.000 adet otomobilin üretilmesi öngörülüyor. Ancak önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artması olası bir senaryo.

Tesla GigaBerlin Fabrikası

Eğer her 45 saniyede bir araç gövdesi üretilebilirse:

  • 1 saatte 80 adet,
  • 1 günde 1.920 adet,
  • 1 haftada 13.440 adet,
  • 1 ayda 57.600 adet,
  • 1 yılda 700.000 adet araç gövdesi üretebilir.

Tesla CEO’su Elon Musk, üretimin Kasım ayında başlayabileceğini de açıkladı. Ayrıca araç teslimatlarının Aralık ayında yapabileceklerini belirtti. Tesla’nın Şangay’daki fabrikasında ulaştığı üretim başarısını düşündüğümüzde, Gigafactory Berlin’in de şaşırtıcı sonuçlara ulaşacağını bekliyoruz.

Etiketler :