Tesla, lazerli silecek konusunda kararlı olduğunu tekrar kanıtladı. Tesla, lazerli silecek fikrinin patentini satın aldı.

Tesla, Lazerli Silecek Fikrini Sevdi

İki yıl öncesinde Tesla’nın araçlardaki leke ve  kalıntıları otomatik temizlemesi için lazer ışınını kullanan bir teknoloji üzerinde çalıştığını duymuştuk. Fikir, patent başvurusu yapıldığında keşfedilmişti. Kısaca açıklamak gerekirse, cam silecekleri olarak lazer ışınlarının kullanılmasından bahsediyoruz. 

Electrec’in haberinde, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin Tesla’ya lazerli ön cam sileceklerinin patentini haftanın başlarında verdiği öğrenildi ve başlık şu şekildeydi:

Taşıtlarda ve fotovoltaik tertibatlarda cam eşyalar üzerinde biriken kalıntıların darbeli lazerle temizlenmesi.

Lazer sistem şu şekilde çalışmaktadır: Aracın etrafındaki kameralar sayesinde camlarda bulunan leke ve kalıntıları tespit ederse, sistem hemen devreye giriyor. Sistemin yazılımı, varolan lekenin temizlenmesi için bir süre beklemekte ve ardından lazer ışınlar göndermektedir.

Cybertruck prototipinde ön camda silecek yoktu. Tesla, bu patent için başvuru yaptığında birçok insan konsept otomobilde bu sistemin kullanılacağını söylemişti. Bununla Tesla’nın fütüristik görünümlü fakat lazer ışınlarından çok daha gerçekçi olan yeni elektromanyetik silecekler geliştirdiğini duymuştuk.

Bazı zamanlarda şirketlerin müşterilere satışını yapmayacağı ürünlerin patentini aldığını söylemek gerekiyor. Kim bilir belki lazer silecek patenti de bunlardan biridir.

Etiketler :