Tesla merkezini değiştiriyor, yeni adres ise Austin oldu. Çoğu kişinin merakla beklediği haber sonunda geldi.

Tesla Merkezini Değiştiriyor – Austin

7 Ekim gününde Tesla markasının yıllık hissedar toplantısı gerçekleşti. Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm, toplantı öncesinde Amerika’lı üreticinin son 12 ayda 800.000 adetten fazla elektrikli otomobil sattığını açıkladı.

Bunun yanında tüm dünya genelinde 100.000 kişiye istihdam sağladığını söyledi. Ek olarak Şangay‘da kurulan yeni üretim hattı nedeniyle daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyduklarını da belirtti.

Yapılan bu açıklamaların ardından konuşma yapmak için mikrofonun başına geçen Elon Musk, şirketin merkezinin Kaliforniya’dan Teksas’ın Austin şehrine taşınacağını açıkladı. Giga Teksas fabrikasının inşaatı bittiği zaman, ABD’li üretici şirketini geliştirmeye burada devam edecek. Bunun yanında Elon Musk, Kaliforniya’da bulunan Fremont fabrikasında üretimin de devam edeceğini söyledi.

Aslında firmanın taşınacağının açıklanması çoğu kişi tarafından beklenen bir şeydi. Bunun nedeni ise Elon Musk, geçen aylarda Teksas eyaletinin Lone Star şehrine taşınmıştı.

Toplantıda konuşulan bir diğer husus da FSD Beta 10.2 sistemiydi. CEO Elon Musk, FSD Beta sisteminin 8 Ekim tarihinde daha geniş kitlelere ulaşacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Beta programına ulaşabilmek için Güvenlik Skoru uygulaması geliştirileceği açıklanmıştı. 100 skora sahip olan ilk 1000 kişi Beta erişime sahip olabilecekti. Konuyla ilgili olarak Elon Musk Güvenlik Puanı sisteminin hala harika olmaktan uzak olduğunu kabul etti ve kişisel puanını unuttuğunu söyledi.

Diğer otomobil markalarının yaşadığı çip krizi ve tedarik problemlerini Tesla firması da yaşadı. Bu sorunlar nedeniyle yaklaşık 3 senedir merakla beklenen Cybertruck’ın üretimi de ertelenmiş oldu. Eğer hiç sorun olmasaydı önümüzdeki aylarda üretime başlanmış olacaktı. Fakat 2022 yılına belki de 2023 yılının başına kadar ertelendi. Ayrıca Tesla Semi ve Roadster modellerinin üretimi de 2023 senesinde başlayacak.

Etiketler :