Tesla Vs Volkswagen Grubu… Tesla ve Volkswagen arasındaki elektrikli otomobil savaşları nasıl gidiyor? 2 markanında EV satışlarını inceleyelim.

Son birkaç yılda, Volkswagen Grubu’nun birden fazla markanın (Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda, SEAT dahil) cesur baskısı sayesinde tamamen elektrikli otomobil satışları açısından Tesla’yı yakalayıp geçebileceğini öngördük.

MEB ve birçok yeni elektrikli otomobil modeli de dahil olmak üzere birden fazla markaya, fabrikaya, birkaç yeni platforma sahip olmak, VW Group’un BEV satışlarını önemli ölçüde artırmasına olanak tanıdı.

Tesla, 2021’in üçüncü çeyreğinde 241.300 teslimat bildirirken, Volkswagen Grubu yaklaşık 122.100 tamamen elektrikli otomobil satışı (az sayıda ticari araç dahil) yaptı.

Hemen satış grafiğine göz atalım:

Tesla vs Volkswagen EV Satış Grafiği

Gördüğümüz gibi Tesla, tüm Volkswagen Grubu üzerinde önemli bir liderliğe sahip. Aslında hiç yakın olmadılar.

En son BEV satışlarındaki fark 119.000’in üzerindeydi ve ikinci çeyreğe göre genişledi. Yine de 2021 yılının ilk çeyreğine benzer bir fark ortaya çıkmıştı.

Göreceli olarak fark daha küçük görünüyor çünkü Volkswagen Grubu Tesla’nın sattıklarının yarısından fazlasını satabiliyor. 2020’de genellikle Tesla’nın sattığının üçte biri ile yarısı arasındaydı.

Bununla birlikte, veriler Volkswagen Grubu’nun 2022 de dahil olmak üzere yakında Tesla’yı geçeceği tezini desteklemiyor. Her ikisi de büyüyor. Bu arada, sonuçlar kilitlenmelerden ve çip krizinden etkilendi.

2021’in 4. çeyreğinin ve 2022’nin ilk yarısının gerçekten Volkswagen’in EV satışlarının Tesla’nınkine benzemeye başladığı yönünde bir eğilim gösterip göstermeyeceğini bekleyip görmemiz gerekiyor.

Tesla’nın en iyi elektrikli araç üreticisi olmayı bırakacağını söylemek için henüz çok erken, özellikle de üretime başlamaya ve hızlanmaya neredeyse hazır iki yeni, yüksek hacimli tesisi olduğundan dolayı net bir şey söylemek zor.

Etiketler :

,