Tesla rekorlara doymuyor. 2. çeyrekte elde ettiği başarıdan sonra kendi rekorunu kendisi geçti. 3. çeyrekte Tesla’dan yeni teslimat rekoru geldi.

ABD’li elektrikli otomobil firması Tesla; Q1, Q2, Q3 ve Q4 olarak isimlendirilen bazı istatistiksel datalarını düzenli periyotlarla paylaşıyor. Buradaki “Q” harfi, “quarter” yani “çeyrek” anlamına geliyor ve 3 aylık periyotlara tekabül ediyor. Biraz daha açık hale getirecek olursak, Q1 denilen süreç Ocak-Şubat-Mart ayları iken, Q2 olarak bahsedilen süreç ise Nisan-Mayıs-Haziran ayları oluyor.

İçinde bulunduğumuz aylar gereği de Tesla’nın yeni yayınladığı rapor, Q3 dönemine denk geliyor. Firmanın 2021’in Q2’sinde yani 2. çeyreğinde müşterilere teslim ettiği araç sayısı konusunda bütün zamanların rekorunu kırdığını hatırlatmakta fayda var.

Tesla’dan Yeni Teslimat Rekoru

Ünlü elektrikli otomobil devi, 2021’in Q3 döneminde yani 3.çeyreğinde, tüm dünyada toplam 241.300 adet otomobil teslimatı yaptı. Bu istatistikler arasında firmanın şu anki bütün modelleri yer alıyor (Model Y, Model 3, Model S ve Model X).

Bu sayede Tesla, 2021’in Q2 dönemindeki (ikinci çeyreğindeki) 201.250 teslimat ile kırdığı rekoru bir üst seviyeye taşımış oldu. Tesla’nın yeni rekorundaki 241.300 adet teslimatın 232.025 adedinin Model 3 ve Model Y‘den oluşuyor olması ise şaşırtıcı. Model S ve Model X teslimatlarının sayısı ise 9.275 olarak paylaşılmış.

Firmanın 2022’nin ilk çeyreğinde çıkış yapacak olan Cybertruck adlı pick-up modelinin bu satışları nasıl etkileyeceği merak edilenler arasında.