Tesla’nın değeri yükselmeye devam ediyor. Hertz’in sipariş verdiği 100.000 adet Tesla Model 3’ten sonra Tesla hisseleri uçuşa geçti ve 1 Trilyon Dolar değere ulaştı.

Hertz’in 100.000 Tesla Model 3 elektrikli sedan sipariş ettiğine dair dün yapılan duyuru, Tesla’nın hisselerinin %12.66 oranında yükselmesine neden oldu. Bu yükseliş sonrasında Tesla’nın yeni piyasa değeri 1 Trilyon Dolar’ı geçti.

Hisse başına 1.024 Dolar değere ulaşan ünlü elektrikli otomobil firması, otomobil sektöründe 1 Trilyonluk değere ulaşan ilk üretici oldu. Zaten dünya genelinde bunu başaran sadece 6 farklı şirket var: Aramco, Apple, Microsoft, Alphabet (Google’ın ana şirketi), Amazon ve Tesla.

Hertz ile yapılan anlaşma, elektrikli otomobillere geçişin ilk adımlarından biri olarak düşünülüyor. Önümüzdeki aylarda, daha fazla kiralama şirketinin elektrikli araçlara geçişi ve Tesla’yı gelecek için olumlu bir konuma getireceği öngörülüyor.

Hertz, kiralık araç filosu için 4.3 milyar dolarlık bir anlaşma ile 100.000 Tesla Model 3 satın almayı kabul etti. Bu satın alım elektrikli araçlar için şimdiye kadarki en büyük kiralık araç siparişi olarak da kayıtlara geçti. Şirket, Model 3 araçlarını Kasım ayında müşterilerine teslim edeceğini bildirdi.

Tesla CEO’su Elon Musk, hisse değerlerindeki artışa bir hayli şaşırdığını söyledi. Ayrıca Twitter’da yaptığı paylaşımda Hertz’e satılan otomobillerde bir indirim olmadığını da vurguladı.

Aslında Tesla’nın hisse değerinde yaşanan artışı sadece Hertz’in satın aldığı araçlara bağlamamalıyız. Tedarik sorunlarına, üretim sıkıntılarına ve çip krizine rağmen Model 3, Eylül ayında genel olarak Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili oldu. Ancak Giga Berlin ve Giga Texas tesislerinin üretime başlamasıyla birlikte Tesla, üretim kapasitesini büyük ölçüde artırmaya devam edecek.

Etiketler :