Toyota CEO’su Akio Toyoda lafını esirgemiyor. Toyota kurucusu Kiichiro Toyoda’nın torunu, Toyota CEO’sunun elektrikli otomobillere sert sözleri…

İşte Toyota CEO’sunun Elektrikli Otomobillere Sert Sözleri

Toyoda, The Wall Street Journal toplantısına katıldı. CEO’nun EV’leri (elektrikli otomobilleri) küçümsemesinin, işletmeleri mahvedeceklerine, büyük yatırımlar gerektireceklerine ve hatta yanmalı motorlu araçlardan daha fazla karbondioksit yayacaklarına inandığını belirtti.

Toyota CEO’sunun elektrikli otomobillere sert sözleri:

Otomobil endüstrisinin mevcut iş modeli çökecek!

Ne kadar çok elektrikli otomobil inşa edersek, karbondioksit o kadar kötüleşiyor…

Politikacılar orada, ‘Benzin kullanan tüm arabalardan kurtulalım’ derken, bunu anlıyorlar mı?”

İlginç bir şekilde, yakın zamanda Toyota’nın hızlı şarj süreleri ve Tesla’yı yenen sürüş menziline sahip, oyunun kurallarını değiştiren pilini önümüzdeki yıl piyasaya süreceğini bildirmişti. Gerçekten durum buysa, Toyoda neden aniden elektrikli araçlara ve gerekli altyapıya saldırıyor?

Cevap, Japon hükümetinin 2030’a kadar tüm içten yanmalı motorlu otomobil satışlarının yasaklanmasına neden olabilecek potansiyel planı olabilir.

Toyoda elektrikli araçlara sert sözleri

Yasağın, hibrit ve plug-in hibrit araçları kapsayıp kapsamayacağı belirsizliğini koruyor.

Toyota, 1997 yılında ilk nesil Prius ile hibrit akımını başlatan ilk otomobil üreticisiydi. Artık hem kendi adını taşıyan markası hem de Lexus lüks segmenti için çok çeşitli hibritler ve PHEV’ler sunuyor.

Yeni tanıtılan ikinci nesil Toyota Mirai, teknik olarak tamamen elektrikli bir araç ancak piller yerine hidrojen yakıt hücresi güç aktarım teknolojisine dayanıyor.

Toyota CEO’sunun elektrikli otomobillere sert sözleri pek boş değil. Toyoda ayrıca, tüm arabaların elektrik enerjisiyle çalışması durumunda Japonya’nın elektrik kaynaklarını yazın tüketeceğini açıkladı. Toyoda, yüzde 100 elektrikli otomobilleri desteklemek için gerekli altyapının ada ülkesine 135 milyar ila 358 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Dahası, Japonya’nın elektriğinin çoğu kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan üretiliyor. Böylece sıfır emisyonlu araçlar konseptinin tamamını ortadan kaldırıyor. Akio Toyoda, kendi ülkesinde ve uluslararası alanda büyük bir etkiye sahiptir. Diğer hükümetler bunu görmezden gelmemelidir.