Toyota Corolla GR çıkış tarihi, yeni Corolla GR ne zaman çıkış yapacak, Toyota’nın hidrojenli yakıt projesi ne alemde?

Toyota Corolla GR Ne Zaman Çıkacak?

Toyota’nın hidrojeni direkt yakıt olarak kullanan bir motor geliştirdiği söylentileri dolaşıyor. Performans odaklı Toyota Corolla’nın GR versiyonu, Forbes’in haberinde 2022 yılının sonlarında ortaya çıkacağı yer alıyor. Bunun yanında Toyota’nın Prius ve Corolla modeli için hidrojen yakıtlı versiyonlarını ortaya koyacağı söyleniyor.

Corolla GR söylentilerine baktığımız zaman, GR Yaris‘te olan 3 silindirli 1.6 litrelik turbo benzinli motor iddiasının ortaya atıldığını duyuyoruz ve iddianın olma ihtimali yüksek görünüyor. Otomobilin tıpkı GR Yaris’te olduğu gibi 4 tekerden çekiş sistemine sahip olacağı söyleniyor.

Bu motor, 360 Nm tork ve 260 beygir güç üretmekte. Önceki söylentiler ise Corolla GR’ın 1.6 litrelik motorun gücünü 300 beygire çıkaracağı yönündeydi. Bu söylentiler gerçekleşebilecek mi hep birlikte göreceğiz. Şanzıman hakkındaki söylentilerse 6 ileri manuel şeklinde.

Forbes‘in haberindeki iddialar Corolla GR’ın çıkış tarihi ve özellikleri ile devam ediyor.  Toyota’nın “hidrojen yakıtlı içten yanmalı motorunu” üretime alınacağı söylenen tarih ise 2023 yılı şeklinde yazıyor. Burada “hidrojen yakıt hücreli elektrikli motor” demiyoruz. Çünkü günümüzdeki hidrojenli arabalar hidrojen yakıt hücreli araçlar ve hidrojen yakıtının enerjisi ile elektrik motorlarına güç veriyorlar. Kısaca bugünün hidrojenli araçları aslında elektrikli araba.

Toyota Corolla GR ne zaman çıkacak

Fakat Forbes’in haberindeki o iddiayı yani “hidrojen yakıtlı içten yanmalı motor” ifadesini açıklarsak, tıpkı dizel ve benzinli motorlar gibi yakıt püskürtme sistemiyle çalışan bir motor anlamına gelmekte. Burada bahsedilen motor, hidrojeni doğrudan yakıt olarak kullanıyor. Bu motor türü hiçe yakın miktarda CO2 salınımı yapacağı belirtiliyor. Bu da aracı çevreci ve iklim krizine karşı bir savaşçı yapıyor.

Yeni Prius konusundaki söylentilere bakacak olursak 2022’nin sonlarında geleceği bekleniyor. 1,8 litrelik benzinli ve hibrit destekli motor seçenekleri bulunacağı söylentiler arasında. Sonralarda hidrojen yakıtlı PHEV (şarj edilebilir hibrit) versiyonu çıkarılacağı belirtiliyor.

Toyota’nın 2022 başlarında elektrikli SUV modeli bZ4X‘in satışa çıkarıcağını da duyurmuş olalım.