Toyota Mirai’den yeni menzil rekoru. Hidrojenli Toyota Mirai, yaptığı 1.355 KM yol ile kendi rekorunu egale etmiş oldu.

Bir otomobil ile ilgili rekor açıklandığında genellikle bunun en yüksek hız ya da bir tur rekoru olduğunu düşünürüz. Elbette otomobil sektöründe hız veya zaman rekorları dışında birçok alan bulunuyor. Örneğin menzil rekorları.

Yıllar içinde birçok araba bu rekoru elinde bulundurdu. Bu otomobillerin büyük çoğunluğu da benzinli otomobillerdi. Ancak hidrojen yakıt hücreli otomobillere baktığımızda rekoru elinde bulunduran üreticinin sadece Toyota olduğunu görüyoruz.

Japon marka, geçtiğimiz aylarda Mirai modelinin hidrojen yakıt hücreli otomobiller arasında rekor kırdığını belirtmişti. Toyota o açıklamasında aracın tam 1.003 km yol kat ettiğini açıklamıştı. Bu sebeple aracın yakıt tüketimi 0.55 kg / 100 km olarak belirlenmişti.

Toyota uzun süredir hidrojenli otomobil fikrini savunuyor. Bu rekor denemesi için seçtikleri Mirai modeli de yakın zamanda yeniden geliştirilmişti. Test esnasında otomobili, ABD’de yakıt verimliliği rekorları kırmasıyla tanınan Bob Winger ile birlikte Wayne Gerdes kullandı.

Yapılan test sürüşünün sadece otoyollarda ve eyaletler arasında olmadığını, San Diego’da araç trafiğinin yoğun olduğu saatlerde de kullanıldığını belirtmek gerek. İki gün süren yolculuğun ardından otomobil tam olarak 1.355 km yol kat etti. Guinness Dünya Rekorları tarafından onaylanan sürüşte 5,65 kilogram hidrojen yakıtı harcandı.

Bu testten sonra akıllara gelen birkaç soru var. Örneğin insanların elektrik yerine hidrojen gücüne yönelmesine sebep olacak mı? Hala cevabı verilemeyen bir soru ancak neden olmasın…

Etiketler :